Počasí dnes22 °C, zítra22 °C
Sobota 13. dubna 2024  |  Svátek má Aleš
Bez reklam

Hradec se nevzdává nové stezky u Hradečnice, budou u ní i jezírka

Od Zděné boudy směrem k lesnímu hřbitovu měla vést nová stezka pro cyklisty. Jenže plány zbrzdila podzemní voda a nález chráněných živočichů. Město se ale nevzdává a chce přepravovat původní projektovou dokumentaci, která s tímto výskytem živočichů bude počítat. Nová stezka tak bude mírně odkloněna a vzniknou zde i nová jezírka.

Rada města na svém jednání rozhodla o ukončení smluvního vztahu se zhotovitelem stavby. „Na podzim loňského roku jsme si nechali vypracovat hydrogeologické a geologické posouzení lokality, které původní projektant neprovedl, ačkoliv byly součástí zadání. Z celkem jedenácti sond bylo u devíti zjištěno, že hladina podzemní vody je velmi vysoko pod terénem, řádově několik centimetrů. To je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli nechat přepracovat projektovou dokumentaci,“ říká náměstek primátorky pro oblast investic Lukáš Řádek. Nová stezka bude nyní naprojektována tak, aby zohlednila nejen současný stav spodní vody, ale také chráněné živočichy.

Podzemní voda je problém. Na několika místech v koridoru nové stezky se dostala tak vysoko, že vytvořila mokřad, ve kterém se později objevili zvláště chránění živočichové jako skokani, ropuchy a čolci. „S ohledem na tyto živočišné druhy a stanoviska příslušných orgánů, například odboru životního prostředí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, jsme se rozhodli stezku mírně odklonit od původního koridoru. Nedojde ale k dalšímu výraznému zásahu do krajiny, pouze stávající mokřady budou upraveny na poněkud vzhlednější jezírka,“ popisuje náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Adam Záruba.

Město tak nyní nechá přepracovat projektovou dokumentaci. „Přepracování projektové dokumentace pro novou stezku pro pěší a cyklisty nabízí městu jedinečnou příležitost k inovaci a zlepšení infrastruktury, zatímco současně chráníme místní ekosystém. Tato změna umožní umístit sítě přímo pod stezku, což eliminuje potřebu dalšího kácení stromů a zvyšuje efektivitu plánování. Spolupráce s ČEZ a provozovateli datových sítí znamená, že tento nový přístup je koordinovaný a optimalizovaný pro budoucí potřeby města,“ dodává náměstek Řádek. Radnice předpokládá, že by přepracovanou projektovou dokumentaci mohla mít ještě letos, stejně tak jako změnu stavby před dokončením. Se zahájením výběru zhotovitele nové stezky pak počítá na jaře příštího roku. Nová trasa pro pěší a cyklisty by tak měla začít vznikat v již v první polovině příštího roku.

Ohodnoť článek

Foto Petr Roubíček

Štítky Hradečnice, stezka, Hradec Králové, jezírko, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Hradec se nevzdává nové stezky u Hradečnice, budou u ní i jezírka  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.