Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Neděle 25. února 2024  |  Svátek má Liliana
Bez reklam

Radnice v Trutnově bude mít další Kameny zmizelých. Nainstalují je v druhé polovině listopadu

Radnice v Trutnově se rozhodla, že nainstaluje další takzvané Kameny zmizelých. Jde o mezinárodní projekt, jehož cílem je vzpomenout na oběti holocaustu. Vzpomínka na ně se bude v Trutnově konat v neděli 12. listopadu.

„Síla Kamenů zmizelých spočívá v tom, že nepředstavitelné zlo holokaustu převádí do sousedské roviny. Představuje nám jednotlivé osoby a jejich příběhy. Příběhy lidí, kteří žili v našem městě, naší ulici, našem domě,“ zdůvodňuje v tiskové zprávě iniciativu Michal Rosa (ODS), starosta města Trutnova. 

Nové Kameny zmizelých budou věnovány obětem Markus Lederer, Regina Ledererová, Marie Beitlerová, Julius Gans, Hugo Taussig a Maximilián Roubíček. 

„Vzpomínka na oběti holocaustu se uskuteční v rámci tradičního festivalu Devět bran během tryzny v místě bývalé trutnovské synagogy, kde bude všech šest kamenů pohromadě, a to v neděli 12. listopadu ve 12:00. V následujících dnech pak budou kameny instalovány do dlažby ve výše uvedených ulicích,“ vysvětluje ve zprávě mluvčí radnice Michaela Dědková

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine je projekt německého umělce Guntera Demniga, který položil první kámen v roce 1992 před radnici v Kolíně nad Rýnem. Tento výraz se dá volně přeložit jako „Kámen, o který se klopýtá“ nebo „o který je nutno klopýtnout“.    

Kameny zmizelých mají i v České Skalici a ve Dvoře Králové. Několik dalších jich je i v Jičíně. Tři na Valdštejnově náměstí. Ty připomínají rodinu Háhnových, kteří byli zavražděni během nacistického teroru za druhé světové války.   

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto město Trutnov

Štítky Trutnov, holokaust, festival, synagoga, Michal Rosa, ODS, druhá světová válka, Kolín nad Rýnem, Česká Skalice, Dvůr Králové nad Labem

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Radnice v Trutnově bude mít další Kameny zmizelých. Nainstalují je v druhé polovině listopadu  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.