Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Pátek 23. února 2024  |  Svátek má Svatopluk
Bez reklam

V Klicperově divadle připomenou zakladatelku krajkářství na Vamberecku

V Klicperově divadle v Hradci Králové bude v úterý 31. října komponovaný večer "Magdalena Grambová ožívá" věnovaný zakladatelce krajkářství na Vamberecku. Začátek bude v 19:00. Vstupenky budou k dostání v běžném předprodeji divadla.

Hlavním průvodcem večera bude experimentální archeolog, popularizátor historie a zakladatel skanzenu Villa Nova v Uhřínově na Rychnovsku Bohumír Dragoun. Vystoupí také Divadelní spolek Zdobničan z Vamberka a Skupina historického šermu Corporal z Hradce Králové. Netradiční akce se koná ve spolupráci Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, města Vamberk a Klicperova divadla.

"Že se na Vamberecku paličkují krajky již čtyři století, je všeobecně známo. Kdo ale byla zakladatelka této tradice, za jakých okolností přišla do zdejšího koutu českého království, to se diváci dozví v rámci komponovaného večera, který svou netradiční formou kombinuje mluvené slovo s divadlem a díky výstupům šermířů a dobové hudbě plasticky přenese do doby závěru třicetileté války," uvedli pořadatelé.

Dobu, ve které se příběh Magdaleny Grambové odehrává, přiblíží také ukázky raně barokní hudby. Ve foyeru divadla bude před představením muzejní výstava nazvaná "Tradice krajkářství na Vamberecku" a živé ukázky paličkování v podání žákyň Krajkářské školy ve Vamberku.

Historie krajkářství na Vamberecku sahá do 17. století, kdy podorlické panství získal císařský plukovník Kašpar z Grambu, původem z Flander na území dnešní Belgie, uvedli pořadatelé akce. Jeho manželka Magdaléna Grambová, pocházející z rodu Reichlinů z Meldeggu, zavedla mezi zdejším obyvatelstvem paličkování jako robotní povinnost. Krajkami se zdobily ženské i mužské oděvy a v 19. století se obliba takzvaných vláčkových krajek z Vamberecka rozšířila i na lidové kroje. Podomní obchodníci, takzvaní faktoři, je od místních krajkářek vykupovali a prodávali na lidové kroje na Moravě, ve Slezsku i v Uhrách. Tradice vamberecké krajky je zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hanka Poskočilová

Štítky ČR, divadlo, muzea, výtvarné, Vamberecká krajka, Klicperovo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Klicperově divadle připomenou zakladatelku krajkářství na Vamberecku  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.