Město Trutnov zveřejnilo výsledky hlasování v historicky prvním ročníku Participativního rozpočtu města Trutnova. Místní vybírali z osmičky projektů. Ve hře bylo i vrácení slona k silnici na Trutnov. Nakonec však vyhrál projekt vybudování bezbariérového přístupu do podloubí v Bulharské ulici.
Hlasování se zúčastnilo celkem 810 občanů Trutnova. Každý z nich mohl udělit dva kladné a jeden záporný hlas. Nejvíce bodů nakonec získal projekt, který má ulehčit přístup do podloubí v Bulharské ulici imobilním lidem. Projekt získal celkem 208 kladných a 38 záporných hlasů.
„Výsledek hlasování byl poměrně těsný a já mám velkou radost, že si Trutnováci vybrali projekt, který můžeme v příštím roce zrealizovat. S myšlenkou úpravy bezbariérového vstupu do podloubí se nějakou dobu zabýváme a výsledky participativního rozpočtu nám potvrdily, že se ubíráme správným směrem, že Trutnováci tento projekt podporují, a my jeho realizaci urychlíme. Věřím, že poslouží mnoha lidem,“ uvedl v tiskové zprávě starosta města Michal Rosa (ODS).
Na druhém místě skončil projekt, který počítal s návratem slona k silnici na Trutnov. Projekt získal celkem 160 hlasů, tedy o deset méně než vítězné podloubí.
Jako reklama musel být od silnice odstraněn po osmačtyřiceti letech v září 2018. Slon se stal pomyslným symbolem Královéhradeckého kraje a lidi skrze něj dokonce vyjadřovali své názory. Například v roce 2012 ho fanoušci Pardubického hokejového klubu natřeli do národních barev a přidali nápis „Mistři 2012“. Do dneška se však nepodařilo najít jeho náhradu.
Slona před skoro 50 lety vyrobil pro zoologickou zahradu Luboš Zvičina. Ten zároveň vyrobil i 18 žiraf, čtyři nosorožce a obří znak zahrady. Jedna ze žiraf dodnes stojí u hlavní silnice v obci Horka u Staré Paky.
Třetí místo obsadil projekt Michaely Sedláčkové Třiďme Trutnov, jehož cílem bylo rozmístit na frekventovaných místech více košů na separovaný odpad a umožnit tak Trutnovákům více třídit.
Do historicky prvního ročníku přišlo radnici celkem 977 hlasovacích formulářů. Některé z nich však bylo třeba vyřadit. Dle pravidel participativního rozpočtu se totiž ověřovalo, kdo je skutečně občanem města Trutnova, a ostatní hlasy byly vyřazeny jako neplatné.
V současné době radnice počítá s tím, že uspořádá i druhý ročník hlasování. „Čísla nám dokazují, že Trutnováci mají zájem o veřejné prostranství. Soutěžilo 8 kvalitních projektů, o kterých rozhodl velmi slušný počet platných hlasů. Věřím, že lidé, kteří měli ostych, tak už ví, že se nemusí bát, a v příštím roce svůj projekt přihlásí. Budeme se těšit na další podnětné nápady z řad veřejnosti,“ dodává Michal Rosa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.