Počasí dnes-2 °C, zítra-3 °C
Sobota 2. prosince 2023  |  Svátek má Blanka
Bez reklam

Orlen v ČR u hranic s Polskem zlevnil benzin, tvořily se tam fronty

Polská společnost Orlen na některých čerpacích stanicích na českém území u hranic s Polskem výrazně zlevnila palivo, tvořily se tam fronty. Například ve Frýdlantu stály benzin i nafta 33,90 koruny za litr, po včerejší 20:00 tam byla fronta dlouhá zhruba 50 metrů a tvořilo ji asi 50 aut. Jeden z řidičů řekl, že taková situace tam byla od rána. Obdobné to bylo také u některých čerpacích stanic v Moravskoslezském kraji. Obvyklá cena benzinu a nafty v Česku je kolem 40 korun.

Za levným benzinem lidé mířili třeba do Opavy nebo Karviné. Na tamní čerpací stanici na tř. 17. listopadu zlevněný benzin po náporu řidičů došel a večer ho tam dočasně nebylo možné natankovat. Podle obsluhy čerpací stanice se cena pohonných hmot snížila v 10:00. "Celý den se tady tvořily velké fronty," řekla obsluha. Okolo 20:30 už byla v místě cisterna, která doplňovala chybějící benzin. Podle odhadů by řidiči zlevněný benzin znovu mohli začít tankovat okolo 23:00.

Cena se výrazně snížila ale jen na některých čerpací stanicích v pohraničí, například na jedné z čerpacích stanic v Ostravě vycházel litr benzinu na 40,5 koruny. Podle obsluhy se cena snížila jen na čerpacích stanicích v blízkosti hranic, a to v těch místech, kde Češi jezdí tankovat k polským sousedům. Důvodem je údajně fakt, že kvůli náporu Čechů tam hrozí nedostatek pohonných hmot. Například v Opavě dlouhé kolony působily dopravní komplikace. Podle policejní mluvčí Evy Michalíkové policisté koordinovali dopravu a vzniklé problémy řešili přímo na místě.

Lidé z pohraničí jezdí do Polska za nákupy či tankovat pravidelně. Důvodem jsou nižší ceny v obchodech i levnější benzin nebo tabákové výrobky. Pod náporem českých řidičů se ale polské čerpací stanice ocitly před pár dny, kdy se cena pohonných hmot výrazně snížila, a benzin tak bylo možné koupit až o deset korun za litr levněji než v tuzemsku. Třeba na benzince společnosti Orlen v Chałupkach, která je první za českou hranicí, řidiči na tankování čekali i několik desítek minut a v místě byly k vidění převážně automobily s českými registračními značkami.

Polská média a analytici dávají současnou situaci do souvislosti s říjnovými parlamentními volbami, v nichž se národně-konzervativní Právo a spravedlnost uchází o třetí funkční období u moci. List Gazeta Wyborcza napsal, že Češi těží z předvolebního dárku vládnoucí strany a u polských sousedů levně tankují. Ceny benzinu jsou v Polsku nižší než v České republice už dlouho, ale teď se rozdíl ještě prohloubil, uvedl deník.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto F. Bečák | Karviná žije

Štítky benzín, čerpací stanice, Polsko, PKN Orlen, Česko, Moravskoslezský kraj, Frýdlant, pohonné látky, Opava, Karviná

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Orlen v ČR u hranic s Polskem zlevnil benzin, tvořily se tam fronty  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.