Počasí dnes9 °C, zítra9 °C
Pátek 23. února 2024  |  Svátek má Svatopluk
Bez reklam

Ve dvorském safari parku se vylíhlo poprvé mládě sokolíka afrického

V Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se poprvé v jeho historii vylíhlo mládě vzácného dravého ptáka sokolíka afrického. Po vylíhnutí vážilo pouhých pět gramů. Sokolík africký je nejmenší dravý pták Afriky, v dospělosti váží maximálně do 80 gramů. Safari Park Dvůr Králové se specializuje na Afriku, velmi úspěšný je v chovu nosorožců či žiraf.

"V líhni safari parku zaznamenali odborníci zcela mimořádný úspěch. Vylíhlo se tu první mládě dravého ptáka sokolíka afrického v historii safari parku a dle dostupných údajů i v českých a slovenských zoo," uvedl mluvčí safari parku Michal Šťastný.

Sokolík africký je v dospělosti sice zdatný lovec, váhou ale nepřekoná ani larvy největšího afrického brouka, goliáše obrovského.

"Mládě je v líhni v péči chovatelů, dobře přijímá nabízenou potravu a zatím zdárně roste. Zcela jistě ale zatím nemá malý sokolík vyhráno," řekl zoolog Michal Podhrázský.

Kritické období má podle něj mládě stále před sebou. "V tuto chvíli ho chovatelé krmí každé dvě hodiny, a to od šesti ráno do deseti večer. Mládě dostává kousky myších holátek. Ta se objevují i v jídelníčku dospělých," uvedl Podhrázský.

Mládě je v současnosti ve speciálním odchovném boxu v odchovně Ptačího světa. Dospělí sokolíci, které safari park získal na jaře 2022, jsou v zázemí. "Počítáme s tím, že odchovy posléze zamíří do expozice. Nejprve si ale musíme osvojit metody chovu a odchovu tak, abychom neriskovali, že o tento vzácně chovaný a choulostivý taxon přijdeme, nebo se nebude rozmnožovat," uvedl Podhrázský. Protože první snůšku rodičovský pár rozbil, pomohli nyní odborníci.

Zajímavostí sokolíků afrických jsou podle zoologů vedle miniaturních rozměrů a půvabného vzezření i hnízdění a sociální život těchto dravých ptáků. "Obvykle využívají obrovitých hnízdních struktur pospolitých snovačů. Jedno nebo více prázdných hnízd obsadí a sami tam vychovávají mladé," uvedl Podhrázský.

V obležení ostražitých snovačů (druhu ptáků) jsou sokolíci v mnohem větším bezpečí a nemusejí plýtvat energií na stavbu hnízda. Takovým způsobem nezřídka žije ve volné přírodě i více sokolíků najednou, přičemž se dosud ne zcela dobře popsaným způsobem doplňují v péči o mladé, uvedla dvorská zoo.

"Chovu sokolíků afrických se věnuje hrstka zoologických zahrad, v zařízeních sdružených ve světové databázi ZIMS žije jen přes 80 jedinců. V Česku je safari park jediný. V evropských zoo se loni sokolík vylíhl pouze ve specializovaném ptačím parku Walsrode v Německu. Na celém světě evidují zahrady loni šest mláďat," uvedl Šťastný.

Sokolík africký loví hmyz, ještěry i drobné hlodavce. Při hnízdění v koloniích pospolitých snovačů sokolíci občas loví také mláďata těchto svých "spolubydlících". Vyskytuje se na východě Afriky, další populace obývají jihozápad kontinentu. V přírodě není vážně ohrožen.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, příroda, zoo, ptáci, Dvůr Králové nad Labem

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ve dvorském safari parku se vylíhlo poprvé mládě sokolíka afrického  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.