Počasí dnes-1 °C, zítra1 °C
Středa 29. listopadu 2023  |  Svátek má Zina
Bez reklam

V Dobrušce postavili 52 družstevních bytů. Jeden vyšel na 3,5 milionu korun

Stavební bytové družstvo v Dobrušce na Rychnovsku v minulých týdnech předalo svým členům do užívání 52 bytů, které postavilo v uplynulých dvou letech. Cílem výstavby bylo dát bydlení členům družstva a alespoň částečně uspokojit poptávku po bydlení v sedmitisícové Dobrušce.

"Družstevní výstavbu vidíme jako cestu k tomu, jak lidem zajistit cenově dostupné bydlení. Družstvo byty stavělo bez zisku, průměrná cena jednoho bytu vyšla přibližně na 3,5 milionu korun," řekl předseda družstva Karel Joukl. Odhadl, že v případě komerční developerské výstavby by cena bytu byla zhruba o jeden milion korun vyšší.

V České republice je počin dobrušského družstva dáván za příklad. "V rámci družstevní výstavby v Česku jde o úspěšný a svým rozsahem ojedinělý projekt," řekl ředitel východočeského úřadu Svazu českých a moravských bytových družstev Miroslav Kohoutek. I jiná družstva by se podle něj do výstavby bytů pustila, ale zásadní brzdou je pro ně nedostatek cenově dostupných pozemků.

V Dobrušce v každém ze čtyř domů vzniklo pět třípokojových bytů o ploše 73 metrů čtverečních, šest třípokojových bytů o ploše 74,4 metru čtverečních a dva čtyřpokojové byty o ploše přes 118 metrů čtverečních. Družstevníci na začátku museli složit čtvrtinu ceny bytu, což u třípokojových bytů bylo téměř 800 tisíc korun. Na stavbu si družstvo vzalo u Komerční banky úvěr 136 milionů korun s fixní úrokovou sazbou 2,3 procenta po celou dobu splácení v délce 25 let. Úvěr družstvo splatí z měsíčních splátek od družstevníků, u třípokojových bytů bude splátka přes 10 tisíc korun měsíčně, u čtyřpokojových přes 17 tisíc korun.

Pozemek pro výstavbu družstvo získalo od města, které v lokalitě bytovou výstavbu plánovalo. Pro stavbu mělo družstvo parcely v zápůjčce, nyní za cenu podle znaleckého posudku družstvo koupí pozemky pod domy. Současně družstvo městu převede veřejnou infrastrukturu, například chodníky, silnice a osvětlení, které na městských pozemcích u domů vybudovalo.

Výstavbu družstvo chystalo od roku 2018, zahájilo ji v dubnu 2021. Hotovo bylo loni v prosinci. Družstvo, které má asi 730 členů, mělo před zahájením stavby přes 70 takzvaných nebydlících členů. Z nich necelá polovina využila možnost získat bydlení ve čtyřech domech družstva. Zbylých téměř 20 bytů pak družstvo nabídlo dalším zájemcům z řad veřejnosti, kteří se následně stali členy družstva. "Zájem byl veliký, měli jsme převis 23 žadatelů," řekl Joukl.

V závěru výstavby se družstvo a stavební firma musely vypořádat s razantním zdražením stavebních materiálů. "Podařilo se nám to ubrzdit a zvládnout, zvýšení ceny bylo jen v jednotkách milionů korun," uvedl Joukl. Celý projekt má podle něj hodnotu téměř 200 milionů korun včetně daně a družstvo jej pořídilo bez veřejných dotací. Do nyní završené výstavby mělo družstvo ve vlastnictví přes 700 bytů. Nové byty družstvo naposledy pořídilo před čtvrt stoletím při výstavbě v Dobrušské ulici a Na Budíně.

V celém Královéhradeckém kraji loni počet dokončených bytů vzrostl o 5,3 procenta na 1816 bytů. Z toho 1006 jich bylo v rodinných domech a 580 v bytových domech. Naopak zahajovaná bytová výstavba v kraji loni mírně klesla, když lidé a další investoři zahájili stavbu 1665 bytů po 1787 zahájených bytech v roce 2021.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky ČR, byty, stavby, Dobruška

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

V Dobrušce postavili 52 družstevních bytů. Jeden vyšel na 3,5 milionu korun  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.