Počasí dnes23 °C, zítra25 °C
Středa 7. června 2023  |  Svátek má Iveta

První kolo prezidentské volby vyhrál Petr Pavel, Babiše předstihl v závěru. Ten na sebe čeká kompro

, aktualizováno 14. ledna 2023, 19:48

Je rozhodnuto. Do druhého kola prezidentských voleb postoupili bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda ANO a expremiér Andrej Babiš. Po sečtení téměř všech okrsků je dělí nejmenší rozdíl hlasů v dosavadních prvních kolech prezidentské volby. Pavel získal po sečtení všech okrsků 35,4 procenta hlasů a Babiš 34,99 procenta. Druhé kolo se uskuteční za dva týdny, tedy 27. a 28. ledna. Vítěz v březnu po deseti letech vystřídá Miloše Zemana.

Petr Pavel v hradeckém kraji předběhl Andreje Babiše o tři procenta. Volební účast byla rekordní

V Královéhradeckém kraji vyhrál první kolo prezidentských voleb Petr Pavel. Od voličů získal 36,29 procenta, tedy 111 177 hlasů. Andrej Babiš skončil druhý s 33,3 procenty a 102 027 hlasy. Na třetím místě skončila Danuše Nerudová. Následuje Pavel...

Babiš čeká kompro od novinářů

Už po poledni se začal štáb Andreje Babiše v Restauraci Columna vedle budovy Agrofertu na Chodově zaplňovat. Andrej Babiš přijel do štábu po páté hodině, tedy v moment, kdy bylo sečteno bezmála sto procent okrsků. Jeho spolustraníci a podporovatelé ho přivítali hlasitým potleskem.

„Mám obrovskou radost. Skutečně jako kandidát hnutí ANO jsem dosáhl famózního výsledku. Dostal jsem o více než 500 tisíc hlasů více, než ve sněmovních volbách. Děkuji voličům, kterým jsem dva dny odpovídal a volili nás. Je to absolutně skvělé. Celý ten výsledek je nečekaný. Dal jsem si plán, postoupit do druhého kola a mít víc hlasů než ANO ve sněmovních volbách. Samozřejmě gratuluji provládnímu kandidátovi Panu Pavlovi a paní Nerudové. Mrzí mě, když jsem považován za zlo. Naší zemi jsem věnoval deset let mého života ve prospěch lidí,“ pronesl Babiš na tiskové konferenci.

Anonym pohrozil výbuchem v budově Seznamu. Pyrotechnici prohledávala všechny pobočky

Policie po celé republice evakuovala deset budov, ve kterých sídlí mediální společnost Seznam. Důvodem bylo anonymní oznámení, podle kterého bylo do jedné z nich umístěno výbušné zařízení. Hradecká pobočka Seznamu sídlí v Hořické ulici.

 

Babiš také řekl, že má signály, že před druhým kolem volby se na něj údajně chystá podraz od "spřízněných novinářů" Pavla, kteří jej chtějí spojovat s KGB. Pokud bude prezidentem Petr Pavel, nebude to podle něj dobré pro občany. „Chtěl bych, aby media říkala pravdu, že jsem s STB nikdy nespolupracoval. Třikrát jsem vyhrál soud, Ústavní soud zrušil ten způsob žalování, který fungoval deset let. Teď se údajně chystá, že mě do Maroka poslalo KGB. Takové nesmysly skutečně nedělejte. Byl jsem ten, který se nikdy nesetkal s ruským velvyslancem, nikdy jsem nebyl na recepci v Rusku,“ shrnul v emotivním projevu Andrej Babiš a dodal: „Údajně se chystají ještě nějaké další kompromitace. To, že politická garnitura zneužila mého syna ve volbách 2021, to je neskutečné. I ta mafie, když se zabíjelo, tak rodinu a děti, brala jako svatou. Teď se údajně chystá kompro na naši rodinu. Možná fotomontáže. Pokud budete dělat nějakou fotomontáž, s milenkou, tak nezapomeňte, že jsem na blondýny,“ doplnil bývalý premiér.

Bývalý premiér a kandidát na prezidenta Andrej Babiš (ANO) včera krátce po otevření volebních místností společně s manželkou Monikou a dětmi Vivien a Frederikem odevzdal hlas ve volbě hlavy státu v Průhonicích. Považoval by za úspěch, kdyby postoupil do druhého kola. 

Před třetí hodinou dorazil do štábu Andreje Babiše také Milan Rokytka. Na dotaz, proč dorazil do štábu, odvětil: "Co je vám do toho." Z balkonu sleduje štáb také Richard Brabec (ANO).


Alena Schillerová.

Po čtvrté hodině, ještě před příjezdem Andreje Babiše, do štábu dorazila také Alena Schillerová (ANO) a Karel Havlíček (ANO). Ten také novinářům řekl, že Babišova kampaň byla poctivě odpracovaná, lidé vzali v potaz, že expremiér tvrdě pracuje pro ČR posledních osm let. 

„Myslím, že kampaň byla poctivě odpracovaná, že lidé se nedívali pouze na posledních několik týdnů, ale brali to tak, že pan Babiš zde tvrdě pracuje pro Českou republiku posledních osm let,“ řekl Havlíček. Podle něj voliči vnímají, že je nutné, aby v druhém kole byl někdo z opozice, kdo se dokáže vymezit vůči současné koalici a hájit zájmy těch, kdo s vládou nesouhlasí.


Novináři čekají ve štábu Andreje Babiše na jeho příjezd.
Milan Rokytka ve štábu Andreje Babiše.

Richard Brabec.

Pavel porazil Babiše

Petr Pavel odvolil včera krátce po druhé hodině ve volební místnost v bývalé škole, ze které je dnes obecní úřad obce Černouček. Ta se nachází v okrese Litoměřice a tam má Petr Pavel své trvalé bydliště. „Přesný výsledek si netroufám odhadovat,“ řekl po vhození hlasu do urny Petr Pavel přítomným novinářům a dodal, že od voleb si slibuje vítěství. Jeho další kroky zamířily na oběd a volební den zakončil v Podřipském pivovaru v kruhu přátel a sousedů.

Volební štáb Petra Pavla se nachází v coworkingovém centru Opero v Salvátorské ulici v centru Prahy. „Je tu 150 akreditovaných novinářů a některé akreditace jsme bohužel museli odmítat, protože jsme úplně naplnili kapacitu, která tu je. Plus je tu asi dvacet až třicet členů týmu,“ řekla našemu redaktorovi ve štábu mluvčí týmu Petra Pavla Eva Hromádková a doplnila, že na místě jsou zóny pro kameramany, fotografy i píšíci novináře. „Zájem novinářů je opravdu obrovský, ale kapacita by měla odpovídat jejich počtu.“

Do štábu dnes nepřijdou Pavlovi podporovatelé ani jiní politici. „Chtěli jsme to pojmout jako pracovní večer, ne jako nějaký závěrečný večírek, protože věříme, že nás čeká ještě čtrnáct dní práce, proto jsou tu jen členové týmu a novináři. Podporovatelé sedí v detašovaných volebních štábech po celé České republice, kde jsou improvozované štáby s podporovateli z těch daných regionů,“ popsala Hromádková.

Na otázku, zda některý z kandidátů, kteří nepostoupí do druhého kola dorazí dnes večer přímo do štábu Petra Pavla vyjádřit mu podporu, odpověděla mluvčí, že nechce předbíhat. „Jsme připraveni i na tuto variantu, ale vše bude záležet na výsledcích,“ podotkla.

Petr Pavel v doprovodu manželky dorazil zhruba deset minut před půl třetí. Jeho příchod do štábu provázel potlesk lidí z jeho týmu a obrovský zájem fotografů i kameramanů. „Uvidíme, nechte se překvapit,“ odpověděl přítomným novinářům na dotaz, na kolik procent hlasů si věří.

Ve tři hodiny vystoupil s prohlášením pro média. „Velice si vážím toho zájmu. Chtěl bych poděkovat těm, kteří přišli k volbám, protože volební účast je vyšší, než byla v posledních volbách. Co mě na tom těší, je to, že lidé s velkou pravděpodobností vyslechli volání po tom, aby se aktivně zapojili, pokud nechtějí nadále nadávat na to, co nás trápí, co nám vadí a přišli rozhodnout sami. Zároveň bych rád poděkoval svým spolukandidtáům nebo protikandidtáům za dosavadní průběh kampaně, protože i když občas zajiskřila, tak byla vedena povětšinou velice korektně a myslím, že i to je důkazem toho, že to není úplně tak špatné s tou naší politickou kulturou,“ řekl novinářům Pavel.

„Zde v coworkingovém centru se scházíme proto, že se blížíme k závěru prvního poločasu. Rozhodně není důvod něco slavit, spíš je důvod zahájit druhý poločas, který bude mnohem náročnější než ten první,“ doplnil.

Sečteno je téměř 100 procent hlasů, Petr Pavel přeskočil Andreje Babiše a v prvním kole skončí na prvním místě se ziskem více než 35 procent hlasů. Moment, kdy Pavel Babiše přeskočil, ve štábu vyvolal velký potlesk, protože se tak stalo přímo během Pavlova projevu k přítomným novinářům.

„Přibližně třicet procent je tvrdé jádro podporovatelů Andreje Babiše, se kterými se dalo počítat, pět procent navíc přičítám tomu, že je tu celá řada lidí, kteří jsou zklamáni výkony současné vlády. A protože Andrej Babiš na tuto vládu od začátku útočil naprosto nevybíravě a každý problém, který nastal, přisuzoval neschopnosti této vlády, tak rozumím tomu, že těch pět procent lidí se přidalo spíš jako kritici této vlády a ne podporovatelé Andreje Babiše. Možná i na tyto lidi se budu chtít zaměřit, abych jim dal jasně najevo, že cesta z jejich frustrace nevede přikloněním k Andreji Babišovi, ale k tím, že budeme tyto problémy konstruktivně řešit s touto vládou a ne tím, že shodíme vládu v době krize a začneme se spoléhat na nerealistické sliby,“ řekl Petr Pavel.


V pět hodin přijela do štábu Petra Pavla za obrovského zájmu médií Danuše Nerudová, která zhruba o půl hodiny později odjela a řekla novinářům, že kdo chce její vyjádření, má přijet do jejího štábu. Před šestou dorazil Pavel Fischer. Oba vyjádřili vítěznému kandidátovi prvního kola voleb podporu.

Je to prohra, přiznal Hilšer

Marek Hilšer svůj volební štáb svolal do jedné ze sdílených kanceláří v Impact Hubu na pražském Smíchově. Místo už využil při minulém sčítání hlasů po jeho předchozí kandidatuře na prezidenta v roce 2018, pořádal tu i své tiskové konference. Na zdi nechal vyvěsit plakáty na podporu Ukrajiny, na plátně promítají videa a fotografie z jeho kampaně. Většina míst pro novináře už je obsazena, další přicházejí.

Hilšerův tým tu vystavil slavnou fotku, kterou řešili na sociálních sítích po televizní debatě na Nově, i čokoládového medvídka, kterého dostal od moderátorky. Nechybí jeho knihy nebo bonbony Hilšerky.

Hilšer dorazil krátce před 14 hodinou i s manželkou a dětmi, přijel tramvají. Ve štábu by se mělo objevit i padesát jeho příznivců.

„Bude to napínavé, dnes i za 14 dní,“ řekl po příchodu Hilšer. Doufá, že dostane podobný počet hlasů jako při minulé volbě. Tehdy obdržel přes 8,83 procenta, tedy přes 450 tisíc hlasů. 

Zmínil, že dnes ještě s manželkou uklízeli a rušili vánoční stromek. Kampaň podle svých slov vedl poctivě a čestně, částečně mu ji ale překazila covidová krize. 

Po přivítání si dal Hilšer bílé víno a u stolku sleduje průběžné výsledky. Několika svým příznivcům podepsal i své knihy, které jsou ve štábu zdarma k dispozici.

Po sečtení více než devadesáti procent má Hilšer sto třicet tisíc hlasů. Oproti minulé kandidatuře se tak hluboko propadl.

„Je to prohra. Nabízel jsem nezávislého kandidáta z mladé polistopadové generace s čistým štítem, který nemá svázané ruce minulostí. Voliči se rozhodli jinak a já to naprosto akceptuji,“ řekl Hilšer. Oznámil, že v druhém kole podpoří Petra Pavla. O tom, zda pojede do jeho štábu se zatím nerozhodl, nedostal pozvání.

Podpořit Hilšera přišla rodina i kamarádi. Ve štábu pobíhaly děti jeho i jeho sester, volby s nimi sledovali i rodiče jeho manželky Moniky, Hilšerova nevlastní matka i jeho sestry. „Jsou tu i dlouhodobí fanoušci, co už byli i u první volby,“ popsala Monika Hilšerová.

O půl páté začali štáb postupně opouštět novináři, i Hilšerovi příznivci. Část z nich ale stále sledovala napínavý souboj o desetiny procent. Jakmile Pavel Babiše dorovnal, začali tleskat a radovat se.

Hilšer manželkou Monikou nakonec přece jen do štábu Petra Pavla v centru Prahy kolem sedmé večer dorazili a generála podpořili. 

Nerudová děkovala svému manželovi 

Přesně ve 14 hodin dorazila Danuše Nerudová do volebního štábu, doprovázel ji manžel Robert a oba synové. Po příchodu zvládla zodpovědět několik krátkých otázek od novinářů, ty se týkaly především pocitů po otevření a současně i po uzavření volebních místností. „Mladí lidé v této zemi dostali impuls k tomu, že nemusí být jen v koutě, ale že mají šanci hlásit se o slovo a že mají šanci být vyslyšeni,“ řekla Danuše Nerudová a dodala, že se jí s otevřením volebních místností hodně ulevilo a že se svými přáteli konečně mohla jít na pivo. Ve volebním štábu je od začátku také moderátor Honza Musil, který patří mezi přední podporovatele Danuše Nerudové. 

Padla i otázka na to, jak ona a její rodina hodnotí uplynulé náročné měsíce. „Díky mému muži, který se stal mámou a tátou, celou kampaň zvládali naprosto skvěle a jsem hrdá na svoje dva syny, kteří jsou případem toho, že když se děti zapojí do kampaně, tak že mají šanci to ustát."

Zhruba půl hodiny po příjezdu Nerudové do štábu jí předali dobrovolníci, kteří se do její kampaně zapojili, řadu květin a dárků jako poděkování. „Dobrovolníků bylo několik desítek z celé republiky," sdělila Drbně mluvčí Danuše Nerudové Julie Kochová. 

Krátce po půl čtvrté začala tisková konference. Tu zahájil zhruba pětiminutový potlesk od týmu a dobrovolníků. „Jsem zaskočená podporou, kterou jsem od vás nasbírala. Je neuvěřitelné, jako vlnu jsme v ČR vzedmuli. Jako žena jsem došla opravdu daleko, a pootevřely se dveře dalším možnostem," zahájila Nerudová své vyjádření. 

Následně poděkovala týmu, který ji celou dobu podporoval a pro ni pracoval. „Záměrně jsem chtěla záměrně mladý tým, který není politicky angažován. Tým čistých duší, které to dělaly s nadšením a které by oslovovaly mladou generaci v této zemi. Za celou dobu jsme se neušpinili," vzkázala profesorka ekonomie. 

Zlo jménem Andrej Babiš 

Za potlesku poděkovala i svému dojatému muži, jenž neskrýval emoce, odměnil ji objetím a květinou.

„Nic nekončí, stojíme na začátku nového příběhu. Je však třeba říct, že tu před námi stojí velké zlo, a to se jmenuje Andrej Babiš. Zlo neodešlo, dostalo v těchto volbách poměrně dost procent. Chtěla bych poděkovat demokratickému vítězi, který se jmenuje Petr Pavel. Nemám problém ho podpořit ve druhém kole, moc mu gratuluji. Dnes večer spolu budeme mluvit o tom, jaké jsou další možnosti. Další výsledky budeme prezentovat," ujistila Nerudová. 

Fischer ve druhém kole voleb deklarovali jasnou podporu Petru Pavlovi

Pavel Fischer i se svojí rodinou vhodili svůj hlas do volební urny už včera. „My už máme odvoleno. Přeji vám, abyste si užili dobrý pocit ze svobodné volby,“ prohlásil v pátek večer na svém twitterovém účtu. V sobotu dopoledne si pak byl ještě zaběhat.     

Ve Fischerově volebním štábu začalo být více rušno po 14. hodině, kromě několika desítek novinářů dorazili i senátorovi kolegové a příznivci, kteří si mohou připnout připravené tyrkysové placky s heslem „Pavel Fischer na Hrad.“

Ta pravá volební atmosféra se spustila přibližně o půl třetí odpoledne, kdy do svého volebního štábu na Malé Straně dorazil sám Pavel Fischer. Toho doprovázela rodina, kromě manželky a dětí s partnery se dostavila například i kandidátova maminka. Ještě před vstupem do budovy prohlásil, že dorazil ve výborné a optimistické náladě.

Před třetí hodinou proběhla úvodní tisková konference, která se nesla v děkovném duchu. Pavel Fischer poděkoval své rodině, podporovatelům, volebnímu týmu a samozřejmě samotným voličům. „Je to svátek demokracie, rozhodujeme o naší budoucnosti. Je třeba přemýšlet, co nám tato volba přináší,“ prohlásil mimo jiné.

Poté předal slovo předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Ten s jasným odkazem na rozdělení kandidátů v předvolebních televizních debatách podotkl, že někteří kandidáti to měli skutečné složité. „Jsem přesvědčen, že v životě bychom měli volit vždy tu nejlepší možnost. Byl bych rád, kdybychom to dokázali udělat i ve druhém kole voleb. Jedině tak budeme mít záruku, že se nám tu bude dobře žít.“

Fischer se poté v odpovědi na dotaz novináře vyjádřil ohledně podpory kandidátů ve druhém kole voleb. „Zatím si velmi dobře vede Andrej Babiš, to podle mě pro Českou republiku není dobře. Ve druhém kole tak případně podpořím kohokoli proti němu,“ řekl na úvodním mediálním briefingu s tím, že podrobněji se vyjádří ve chvíli, kdy bude sečtena značná většina hlasů.

A právě kolem 16. hodiny, kdy bylo sečteno zhruba 90 % hlasů, byla svolána oficiální tisková konference. V jejím úvodu Pavel Fischer opět poděkoval svým blízkým, rychle se ale řeč logicky stočila volební výsledky, kde se o vítězství v tu chvíli soupeřil Petr Pavel a Andrej Babiš.

 „Všechna moje podpora jde za panem Pavlem a krátce po tiskové konferenci ho navštívím ve štábu. O mojí konkrétní pomoci je ale ještě předčasné mluvit, záleží na jeho volebním týmu,“ poznamenal Fischer. „Já nabízím svoji politickou zkušenost a témata, které dávají odpověď na potřeby České republiky v 21. století. Každopádně je potřeba spojit síly, aby budoucnost republiky byla v dobrých rukou, a to podle mého Andrej Babiš není.“         

Pavel Fischer si všiml, že nabízel silná politická témata, které potom vzali za své ostatní protikandidáti. To však ale nakonec ocenil, protože to dle něj posouvá společenskou debatu správným směrem.

Prezidentský kandidát zároveň neopomněl poznamenat, že dramaturgie předvolebních debat nenastavila rovné podmínky pro všechny kandidáty. „Je to jako kdybych si v restauraci mohl z jídelního lístku vybrat jen tři pokrmy. Co když mi ale jeden nechutná, na druhý mám alergii a třetí jsem měl včera?“ nabízí příměr z gastronomie. Taková debata je podle Fischera manipulativní.  

Diviš dorazil v půl třetí do Vnitroblocku

Karel Diviš má svůj volební štáb v holešovickém Vnitroblocku. Krátce po jedné hodině odpolední byl prostor ještě poměrně prázdný, pomalu se zaplňoval novináři.

Po uzavření místností se prostor začal plnit i jeho přáteli a podporovateli, mnoho z nich přišlo s dětmi. Sám Diviš do štábu dorazil v půl třetí pěšky. Volební štáb v Holešovicích zvolil z praktického důvodu, v okolí bydlí i pracuje. „Jeden z majitelů je navíc můj známý a obchodní partner,“ sdělil na dotaz novinářů, proč si vybral Vnitroblock.

Po příchodu se Diviš jednotlivě pozdravil se všemi příchozími a potřásl jim rukou. Od příchodu zůstává ve společných prostorech. Pokračuje v konverzaci s příznivci a sleduje televizní přenos s průběžnými výsledky.

Karel Diviš dorazil do svého štábu v půl třetí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto redakce

Štítky volby, prezident, 2023, volební, štáb, sčítání, ČR, přímá, politika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.