Počasí dnes22 °C, zítra13 °C
Neděle 14. dubna 2024  |  Svátek má Vincenc
Bez reklam

Zemřela medvědice Dáša, byla symbolem náchodského zámku

Náchodský zámek je dlouhá léta spojený s medvědy Ludvíkem a Dášou. Právě Dáša tento víkend zemřela. V náchodském medvědáriu byla od roku 1995. Město o tom oficiálně informovalo na svých sociálních sítích.

„V posledních dnech ji trápily zdravotní komplikace a byla pod dohledem veterináře,“ uvedlo město na svém facebookovém profilu. Podrobné okolnosti její smrti stanoví pitva, kterou budou mít na starosti ošetřovatelé ze Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem. 

Medvědi byli odebráni z pražského cirkusu přibližně ve svých dvou letech. Psal se rok 1994. Na přechodnou dobu byli Ludvík s Dášou umístěni do karanténního prostředí královédvorské zoologické zahrady. 

Následně byli svěřeni do péče Nadace Spisovatelé za práva zvířat, Praha 1 a umístěni v hradním příkopu na zámku v Náchodě, kde je vybudováno „medvědárium“. 

Když jim bylo deset let, převzali péči nad nimi právní subjekty, které uzavřely trojdohodu. Veškerou odbornou veterinární péči zajišťuje ZOO Dvůr Králové nad Labem. Město Náchod přispívá finančně na údržbu a opravu medvědária stejně tak, jako tehdejší památkový ústav v Pardubicích, který je od 1.1.2003 veden jako Národní památkový ústav s územním pracovištěm v Pardubicích. 

Medvědárium na náchodském zámku má rozměry 74 x 12 metrů. Zřízeno bylo v bývalém hradním příkopu a jedná se o největší medvědárium svého druhu v republice. Díky tomu mají medvědi více prostoru pro pohyb. 

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto město Náchod

Štítky medvěd, Dáša, Náchod, zámek, medvědice, zemřela, smrt, medvědárium

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zemřela medvědice Dáša, byla symbolem náchodského zámku  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.