V malochovu slepic v Kozojedech na Jičínsku se objevila ptačí chřipka. V chovu bylo 27 slepic, 17 jich uhynulo. Referenční laboratoř dnes v chovu potvrdila ptačí chřipku H5N1. Zbylé nosnice podle něj budou co nejrychleji utraceny. V okolí Kozojed je pět velkochovů drůbeže.
"Vydáme mimořádné veterinární opatření. Kolem ohniska stanovíme tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru, což je standardní postup," ředitel hradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch.
V současné době veterináři podle Hantsche nemají informaci, že by byl v nějakém velkochovu v daném regionu problém. "Budeme sumarizovat všechny velkochovatele a ti budou mít v mimořádném veterinárním opatření jasně dané podmínky, co můžou a nemůžou," řekl.
Ptačí chřipka naposledy zasáhla chovy drůbeže v Královéhradeckém kraji na jaře 2021. Nemoc se tehdy objevila v chovech kachen firmy Perena na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje a v chovu slepic v drůbežárně v Kosičkách na Hradecku. V chovech Pereny bylo vybito téměř sto tisíc kusů kachen, v Kosičkách bylo utraceno všech 170 tisíc slepic.
Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky.
Státní veterinární správa dnes uvedla, že na Tachovsku se musí zlikvidovat 220 tisíc slepic v jedné z hal společnosti Česká drůbež, která chová přes 740 tisíc nosnic. Současně se budou likvidovat miliony vajec. Jde o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v zemi.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.