Počasí dnes25 °C, zítra26 °C
Sobota 13. července 2024  |  Svátek má Markéta
Bez reklam

Náchod láká na obnovený zámecký kopec, je to podle starosty pýcha města

V Náchodě mají novou pýchu, a to opravený zámecký kopec. Po dvou letech je hotovo. Realizace si vyžádala částku 240 milionů korun. Podle starosty je to nádherný kus odvedené práce.

Kdo tady roky nebyl, už by místo nepoznal. Zámecký kopec nad městem prošel obnovou za stovky milionů. Vrátil se do podoby, ve které byl v první polovině 19. století.  "Mě to nejen ohromilo, ale absolutně dojalo. Je to nádherný kus odvedené práce," řekl Hradecké Drbně nadšený starosta Jan Birke. 

Změna jsou na každém kroku, mimo jiné u vzácného archeologického nálezu na tzv. Velkých šancích. V rámci realizace akce „NPÚ, SZ Náchod - vzorová obnova zámeckého kopce“ byl na přelomu 2020/21 odhalen relikt půlkruhové fortifikace tvořící písmeno U k původnímu příkopu. Objevená původní bašta je tvořena kombinací hrubozrnného pískovce a opukového kamene a v minulosti byla překryta téměř jednolitou vrstvou zeminy - násepem zemního opevnění budovaného ve 30. letech 17. století. Na základě tohoto historicky významného nálezu bylo nutné přehodnotit architektonický koncept celé této lokality s cílem prezentovat nález těchto historických fragmentů veřejnosti. „Jsem rád, že se nakonec podaří návštěvníkům i kolemjdoucím přiblížit kus historie na dalším krásném místě v blízkosti zámku. Právě místo tzv. Vysokých šancí nabízí nový unikátní pohled na náchodský zámek a jeho okolí a může tak být v budoucnu zajímavým cílem při procházkách,“ uvedl Birke.

Další změny jsou na úpatí zámeckého kopce, a to v Regnerových sadech v části za městským divadlem dr. J. Čížka. Již od počátku příprav a tvorby projektové dokumentace obnovy zámeckého kopce platila dohoda mezi NPÚ a městem Náchod, že během stavebních prací dojde k restaurování pískovcového podstavce včetně základové platformy poblíž spodní části zámeckého schodiště s cílem navrátit do těchto míst věrnou kopii původní barokní sochy sv. Jana Nepomuckého. „Naším společným přáním je, aby tato zrekonstruovaná replika sochy sv. Jana Nepomuckého našla na svém staronovém umístění klid a byla potěchou a zkrášlením pro kolemjdoucí. Od dnešního dne bude moci také „dohlížet“ na hladký průběh dokončovacích prací na obnově zámeckého kopce, aby se i veřejnost brzy mohla potěšit romantickými výhledy na město,“ uvedl starosta.

Hodnocení článku je 58 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Město Náchod

Štítky Zámecký kopec, Náchod, obnova, Birke

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Náchod láká na obnovený zámecký kopec, je to podle starosty pýcha města  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.