Počasí dnes23 °C, zítra25 °C
Středa 7. června 2023  |  Svátek má Iveta

Jičín bude šetřit na energiích, bude se méně topit i svítit

Jičín zavede úsporná energetická opatření, shodla se na tom Rada města. Cílem je uspořit minimálně 15 procent spotřeby energií. V budovách se bude méně topit i svítit.

Rada města schválila a uložila zavedení konkrétních úsporných opatření v zařízeních města. Opatření byla vypracována Krizovým řízením MěÚ Jičín ve spolupráci s řediteli a vedoucími městských zařízení a organizací. Schválené body respektují požadavky Vlády ČR. Cílem je uspořit alespoň 15 % spotřeby energií. 

"Město Jičín chce jít v úspoře energií příkladem dle motta „My šetříme, pojďte s námi“. Opatření sníží úroveň komfortu, na který byli občané zvyklí, avšak smyslem není přerušení služeb, které Jičín poskytuje. Ve všech zařízeních bude důsledně sledováno svícení, aby nebylo nadbytečné," uvedl v tiskové zprávě mluvčí města Jan Jireš. Následující úsporná opatření jsou stanovena do konce roku 2022 s tím, že budou reagovat na případný vývoj na trhu energií.

V budově Městského úřadu na Žižkově náměstí a 17. listopadu se teplota v kancelářích a zasedacích místnostech sníží na 20 °C, na chodbách, sociálních zařízeních a jiných společných prostorách na 18 °C. Budou pořízeny interiérové teploměry pro účely průběžného hlídání teploty. Bude zajištěna kontrola osvětlení a postupně bude zajištěna výměna na úsporné světelné zdroje LED, instalace pohybových čidel a případně distribuce LED lampiček k pracovním stolům.

Opatření se dotknou také aquacentra. Ve sprchách bude snížena teplota vody a zároveň bude omezena doba toku vody po spuštění. Bude snížen rozsah osvětlení. V šatnách  zimního stadionu se bude topit na 20 °C a na chodbách na 18 °C, pokud to technické podmínky dovolí. Bude vypnuta tzv. sněhová jáma. Také bude vypnuto vytápění dvou šaten, které přiléhají k ledové ploše. Temperování bude řešeno tak, aby se předešlo poškozením.

Šetřit se bude taky na veřejném osvětlení. Bude vypnuta cca třetina světelných bodů ve městě. Je nutný výběr vhodných bodů a tato věc bude diskutována s Městskou policií Jičín, Policií ČR a Odborem dopravy MěÚ Jičín. 14. října byly vypnuty fontány a kašny. Řeší se omezení osvětlení historických objektů. V závislosti na technických možnostech bude vypnuto zcela, nebo bude ukončeno vždy ve 23 hodin.

Co se týče škol, tak teplota vytápění ve školních učebnách bude nastavena na 20 °C až 21 °C. Na chodbách, sociálních zařízeních a v jiných společných prostorách bude teplota vytápění snížena na 19 °C. V tělocvičnách bude teplota vytápění snížena na 17 °C až 18 °C. Teplota vytápění v šatnách přiléhajících k vnitřním sportovištím či sloužícím k převlékání dětí bude nastavena na 20 °C. Ve všech budovách, kde je možné vyměnit světelný zdroj pouhou výměnou nových žárovek a zářivkových hlavic, budou propočítány náklady na výměnu světelných zdrojů za LED hlavice či LED žárovky. Ve všech školních zařízeních bude sledováno svícení.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky Jičín, Rada města, úspory, svícení, energie, topení, LED, Vláda ČR, Policie České republiky, Žižkov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.