čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Fakultní nemocnice Hradec Králové implantovala stovku kochleárních implantátů. Lidem vrací sluch

Od roku 2016 Fakultní nemocnice Hradec Králové implantovala rovnou stovku kochleárních implantátů. Jde o přístroj, který se zavádí do vnitřního ucha. Díky elektronickým impulsům pak lidé opět mohou slyšet. Nejde však o starší pacienty. Velice často se tento přístroj zavádí i dětem nebo dokonce novorozencům.

První kochleární implantát zavedla hradecká nemocnice v prosinci roku 2016. U prvního dítěte se zákrok prováděl v květnu roku 2017. V celé České republice podobný zákrok dělají jen čtyři nemocnice. Kromě té hradecké i v Praze, Brně a také Ostravě. Dohromady je ročně implantuje kolem 200 těchto přístrojů.  

„Vlastní operace implantátu je klíčový krok umožňující slyšení. Prvním předpokladem je správný výběr nemocného, kterému může neuroprotéza pomoci. Zásadní pro úspěch celého procesu je pak pooperační péče, protože řečový procesor, který implantát obsahuje, se musí opakovaně individuálně nastavovat,“ uvádí v tiskové zprávě přednosta kliniky ORL a chirurgie hlavy Viktor Chrobok

Nejstarším pacientem byl třiasedmdesátiletý senior. Naopak nejmladším teprve jedenáctiměsíční dítě. „Největší radostí je sledovat pokrok dětí, kterým implantát umožní naučit se mluvenou řeč a plně se zařadit mezi ostatní zdravé děti,“ dodal profesor Chrobok. 

Lékaři z východních Čech jsou schopni zjistit poruchu sluchu prakticky hned po porodu. Díky kochleárním implantátům je možné zajistit, že těžce nedoslýchavé děti, které by se staly hluchoněmými, vyrostou jako normálně slyšící. Operace je vhodná také pro ohluchlé dospělé, kterým neuroprotéza umožní navrátit nemocným sluch v situaci, kdy ani silná sluchadla již nestačí.  

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FNHK

Štítky kochleární, implantát, sluch, zdraví, zákrok, Hradec Králové, FNHK, fakultní, nemocnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.