čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

Krajské nemocnice jsou v mínusu. Za ztráty letos hejtmanství zaplatí téměř 300 milionů korun

Nemocnice Královéhradeckého kraje jsou každoročně závislé na penězích od hejtmanství. Letos půjde na pokrytí ztrát jednotlivých nemocničních zařízení o 115,7 korun více. Nárůst tento týden zastupitelstvo obhajovalo růstem cen energií, materiálů a služeb. Celkem tak na pokrytí ztrát Královéhradecký kraj vynaloží 291,9 milionu korun. Největší finanční injekci potřebuje nemocnice v Náchodě.

„Nemocnice se potýkají se skokovým nárůstem cen energií, materiálů i služeb a na tento dopad se kraj snaží reagovat navýšením vyrovnávacích plateb. Aktuálně navýšená část bude jednotlivým nemocnicím uvolňována postupně v závislosti na jejich ekonomické situaci,“ uvedl v tiskové zprávě radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).  

Podle jeho slov může konkrétní částku vyplacenou do konce roku ovlivnit ekonomická situace. Pokud se stabilizuje, hejtmanství finanční balíček pro nemocnice sníží a peníze vrátí do krajské kasy.  

Největší finanční náplast bude potřebovat nemocnice Náchod, pod kterou spadá i nemocniční zařízení v Rychnově nad Kněžnou. Celkem bude třeba vyrovnat ztráty za 12,5 milionu korun. V meziročním srovnání je to o více než 50 milionů více.  

Nemocnice v Jičíně dostane 92 milionů. Do Trutnova půjde dalších 60 milionů a do Dvora Králové 15,3 milionu korun.  

Ztráty nemocnicím Královéhradecký kraj vyplácí každým rokem. Zavazuje ho k tomu smlouva, která byla podepsána v roce 2016 na desetileté období. Konkrétní výši jednotlivých finančních podpor určuje samo hejtmanství ve spolupráci se zdravotnickým holdingem. To však na základě samotných žádostí konkrétních nemocnic.  

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky nemocnice, ztráta, krajská, Královéhradecký, kraj, zdravotnické, zařízení, finance, podpora, dorovnání, ekonomika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.