čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Hradecký kraj má třetí Poesiomat. Stojí v Jičíně nedaleko Valdické brány

Vrchlabí, Hradec Králové a teď i Jičín. To jsou tři města, ve kterých ční ze země kovová roura. Ta přehrává povídky, zvuky a písně spojené s konkrétním místem. V případě Jičína jde například o pohádky Václava Čtvrtka.

Autoři projektu si nevybrali Jičín náhodou. Má bohatou historii i přírodu. „Proto jsme měli velkou radost, když jsme se díky spolupráci Nadačního fondu Jičín - město pohádky a za podpory města Jičín mohli vrhnout do práce,” vysvětluje v tiskové zprávě autor Poesiomatu je Ondřej Kobza

Přesvědčit vedení města o umístění Poesiomatu i do Jičína nebylo složité. „Poesiomat je velmi zajímavý a hravý prvek v prostoru a věříme, že se rychle stane oblíbeným lákadlem pro obyvatele i návštěvníky Jičína,” uvedl v tiskové zprávě Jan Košíček, předseda správní rady Nadačního fondu Jičín - město pohádky. Zároveň dodal, že jde o ideální příležitost představit město pohádky lidem po celý rok.  

Poesiomat lze popsat jako zahnutou rouru, která ční ze země. Na její přední straně je několik tlačítek. Každé z nich patří jinému zvuku. Po stisknutí a zatočení klikou se ozve vybraný zvuk.  

Hradec Králové má svůj Poesiomat. Přehraje R.U.R., hokejové fanoušky i písničkáře Horáka

Kovová roura ze země, která mluví, zpívá a fandí hokeji a fotbalu. I tak by se dal popsat Poesiomat v Hradci Králové na Tylově nábřeží u místního gymnázia. Jde o druhý podobný stroj v Královéhradeckém kraji. První mají ve Vrchlabí.

Jičín je v současnosti třetím městem v Královéhradeckém kraji, které Poesiomat získalo. Úplně první vznikl už v tomto roce ve Vrchlabí. Začátkem dubna se přidal Hradec Králové a nyní město pohádky. Podobný mají i další města. Například Praha nebo Brno. Na Poesiomat však mohou lidé narazit i v Dublinu, Paříži, New Yorku nebo filipínské Manile. 

„Poesiomaty dnes už nejsou jen pouhými automaty na poezii. Snažíme se vytvořit hravou, mluvící pamětní desku místa, kde si své najdou všichni - od dětí až po dospělé, od znalců poezie po milovníky přírody,” doplnil Kobza. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Faltus

Štítky Poesiomat, Jičín, zajímavost, projekt, poezie, pamětní, rarita, projekt, poesie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.