Na dani z příjmu právnických osob stát loni nejvíce získal od Škody Auto, a to 4,5 miliardy korun. Na druhém místě žebříčku, který sestavuje ministerstvo financí, je Česká spořitelna s 3,1 miliardy korun. Spořitelna se v loňském žebříčku umístila na prvním místě. Třetí skončila Generali Česká pojišťovna s 2,6 miliardy korun zaplacených na dani z příjmu. Čtvrté místo patří ČSOB a páté mobilnímu operátorovi T-Mobile. Ministerstvo financí sestavuje žebříček jako ocenění podniků, které se nejvíce podílejí na plnění veřejných rozpočtů. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
Žebříček sestavuje ministerstvo na základě výše plateb, které obdrží v průběhu roku na účet daně z příjmů právnických osob. Jsou v něm uvedeny pouze ty firmy, které ke zveřejnění daly souhlas. Pořadí firem na základě zaplacené daně z příjmu ministerstvo sestavuje od roku 2003.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dnes při vyhlašování výsledků řekl, že i kvůli ruské invazi na Ukrajinu klesá růst české ekonomiky a zároveň se významně zvyšuje potřeba dodatečných výdajů státu. "Jsme si dobře vědomi, že realizovat je můžeme jen díky daňové morálce a firemní kultuře v České republice. Ti největší plátci daně za uplynulý rok jsou tu dnes s námi a já jim děkuji," uvedl Stanjura.
Veřejné rozpočty na dani z příjmu právnických osob loni získaly 200,6 miliardy korun, meziročně o 40 miliard více. Samotný státní rozpočet pak získal 129,1 miliardy korun. Firemní daně patří mezi takzvané sdílené daně, jejichž výnosy putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů.
Seznam oceněných plátců za rok 2021:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.