čtvrtek 30. června 2022 Šárka

Hradec zvýší dopravnímu podniku dotaci o 37 milionů. Může za to zdražování energií

Město Hradec Králové kvůli zdražení pohonných hmot, energií, náhradních dílů a dalších nákladů zvýší letošní dotaci městskému dopravnímu podniku o 36,9 milionu korun na 330,7 milionu korun. Použije na to peníze z přebytku hospodaření města v loňském roce. Zatím město v rozpočtu počítá s dotací dopravnímu podniku 293,9 milionu korun, meziročně to je o 12 milionů korun více. Řešit růst nákladů dopravce zdražením jízdného radnice již dříve odmítla.

Město počítá, že dotace za celý rok by mohla dosáhnout až k 50 milionům korun. Nyní radou města navržených 37 milionů korun Marek označil za jakousi zálohu do podzimních měsíců. "Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet, zda vláda nepřijde s nějakým programem na podporu dopravních podniků," řekl náměstek primátora pro majetek Pavel Marek (za ANO). Vláda by podle něj měla dopravním podnikům pomoci. "Již jde o částky, které se začínají vymykat standardu a města tím začínají velmi trpět," řekl. Navýšení dotace ještě bude muset schválit zastupitelstvo.

Například každé zdražení nafty o jednu korunu na litru dopravnímu podniku zvyšuje náklady za rok o 1,3 milionu korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je litr nafty nyní dražší asi o 16 korun, což pro dopravní podnik znamená nárůst nákladů asi o 21 milionů korun. Navíc se podnik letos musí vyrovnat i s vyššími cenami elektřiny, náhradních dílů a vyššími mzdovými náklady.

Dopravní podnik pro město letos zpracoval v několika scénářích možný plán úspor. Vyplynulo z něj, že při snaze ušetřit až 90 milionů korun by podnik musel zredukovat rozsah dopravy o zhruba třetinu a musel by propustit 50 z 225 řidičů. Celkové náklady dopravního podniku by letos měly vzrůst na 471 milionů korun z loňských 416 milionů korun.

Kvůli epidemii covidu podnik vozí proti minulým letům výrazně méně cestujících. Před epidemií v roce 2019 podnik přepravil 38 milionů lidí, loni přeprava činila 32,2 milionu lidí a předloni 31,1 milionu lidí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto DPMHK

Štítky ČR, správa, MHD, Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.