Strážníci hradecké městské policie a ochránci přírody řeší v těchto dnech tradiční jarní problém. Přijímají velké množství telefonátů, ve kterých lidé oznamují nález vypadlých ptáčat, či přinášejí mláďata volně žijících zvířat v domnění, že jsou opuštěná a hrozí jim smrt.
Městská policie ve spolupráci se Záchrannou stanicí Jaro Jaroměř upozorňuje, že se ve většině případů nejedná o ptáčata vypadlá, ale dobrovolně vylétlá. Opouští hnízdo ještě v době, kdy neumí dokonale létat a dorozumívají se mezi sebou kontaktními hlasy. Rodiče tedy o každém z mláďat dobře ví a pravidelně je krmí. S mláďaty ptáků na rozdíl od mláďat savců může člověk manipulovat, riziko, že je rodiče opustí, v těchto případech nehrozí. Nejlépe je posadit ptáče na větev stromu, sloupek od plotu nebo hromadu dřeva. Ptáčat nalezených na místech, kde jim nehrozí žádné vážné ohrožení (les, zahrada, okraj pole, koruna stromu, hromada dřeva), si není třeba příliš všímat (s výjimkou rorýsů). Ve většině případů opravdu nejsou opuštěná. Pokud by se však nacházela na rizikových místech, např. chodník, silnice nebo městský park s volně pobíhajícími psy, je vhodné opatrně je odchytit do ruky a usadit na bezpečnější stanoviště poblíž místa nálezu.
Mláďata jiných volně žijících zvířat (zajíc, srnče), kterých se dotkl člověk, už ale rodiče zpět nevezmou. V přírodě je běžné, že samice porodí, o mládě se postará, očistí ho, nakrmí a zmizí, aby svou přítomností nelákala pozornost predátorů a nevystavovala mládě nebezpečí. Pravidelně se ale vrací a mládě krmí. Nemusíme se proto o ně strachovat.
Kdy mládě potřebuje pomoc?
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.