Po začátku ruské invaze na Ukrajině prudce stoupl zájem Čechů a Češek o vojenskou službu. Přihlášku do aktivních záloh si v prvních týdnech po eskalaci podalo desetkrát více lidí, než je obvyklé, za necelý měsíc se podle Armády ČR přihlásilo 1500 zájemců. Součástí aktivních záloh je i student Dave Nghiem. Známe se od studií na gymnáziu, od té doby se ale jeho role ve společnosti proměnila. Do armády se přihlásil už minulý rok na jaře, před začátkem invaze. Prošel si povinným výcvikem a teď, i v návaznosti na situaci na Ukrajině, uvažuje o práci vojáka z povolání. V rozhovoru jsme kromě vojenství mluvili i o dalších aktivitách, kterým se věnuje – herectví, provádění turistů po vietnamské tržnici Sapa nebo studiu ekonomie.
Dave Nghiem si přihlášku to armády podal nejprve ze zvědavosti. „Lákalo mě, že byla možnost to vyzkoušet nezávazně, formou dobrovolného výcviku,“ říká. „To obnáší základní vojenský výcvik ve Vyškově, který trvá šest týdnů. Potom člověk buď skončí a vrátí se zpátky do civilu, nebo pokračuje ve formě aktivní zálohy, nebo vojáka z povolání.“
Obvykle trvá základní výcvik ve Vyškově šest týdnů, účastníci jezdí domů jen na víkendy. Loni v létě, kdy si Dave přípravu plnil, byla ale situace ovlivněna pandemií covidu-19. „Já jsem měl tedy nepřetržitý vojenský výcvik a byl jsem tam celý měsíc v kuse. To volno, které jsme měli mít, jsem pak čerpal zbylé dva týdny. Jeli jsme opravdu bez přestávky, jenom uprostřed výcviku jsme měli dva dny volna,“ popisuje.
„Původně jsem neměl v plánu pokračovat, což byl důvod, proč jsem šel na ten dobrovolný výcvik. Ale jakmile jsem to dokončil, přišlo mi škoda nepokračovat dál. Řekl jsem si, že když už jsem do toho jednou nohou vkročil, tak proč u toho nezůstat. A tak jsem se oficiálně přihlásil do aktivní zálohy,“ říká student.
Vojáci v aktivní záloze mají povinnost jezdit na pravidelné výcviky. Ročně se konají čtyři, každý asi na týden, ale voják se nemusí zúčastnit všech. Jinak musí do služby nastoupit jen v případě, že nastane výjimečná situace a bude povolán. „Pokud přijde živelní pohroma nebo jiná krizová událost, může být aktivní záloha povolána. Naposledy se to stalo minulé léto, kdy pomáhala v očkovacím centru O2 universum. A taky po tornádu na Moravě,“ popisuje.
Na základní výcvik ho vzali na poslední chvíli. Že může přijet, zjistil až měsíc před začátkem. „Já jsem to chtěl mít za sebou, nechtěl jsem čekat do dalšího léta, protože jsem se na to už nějak psychicky připravoval. A tak jsem na to kývnul,“ říká. „Jenomže v průběhu výcviku jsem zjistil, že mám jisté nedostatky v kondičce, a tudíž jsem se rozhodl, že v půlce skončím.“ V polovině mají vojáci totiž možnost pobyt přerušit a druhou část si dodělat například další rok. „V tu chvíli už jsem se na to fyzicky necítil, takže jsem nahlásil, že dokončím první blok a odjedu.“
„Na výcviku byly dvě chvíle, kdy jsem si sáhl na své dno. My jsme se tam hodně přesouvali, urazili jsme i docela velké vzdálenosti, třeba deset kilometrů různě do kopce a z kopce a v dost rychlém tempu. A já jsem právě to tempo často nestíhal. Ale když na vojně člověk nestíhá, tak se nemůže jen tak zastavit. Musí prostě pokračovat dál,“ popisuje Dave průběh vojenské přípravy. „Chtěl jsem tedy skončit, ale nakonec jsem si to rozmyslel, protože mě podrželi kolegové. Přesvědčili mě, ať to dokončím.“
Sobota, 30. dubna 2022, 18:15
Vasyl Kapustej je sedmadvacetiletý student práv původem Ukrajiny, který ve volném čase organizuje pomoc pro zemi, kde se narodil. První týden války s kamarády sbírali na Žižkově jídlo a oblečení pro uprchlíky, teď už vozí zásoby rovnou vojákům 128....
Součástí základního výcviku je i hod granátem. „Já jsem z toho měl velký strach, protože přece jenom je to zbraň, kterou když špatně použiješ, tak se můžeš zranit. Pro jistotu jsem si těsně před tím hodem uzavřel pojistku, ale ve finále dopadlo všechno dobře.“
„Je to dost adrenalinový zážitek,“ podotýká. „Já si z každého hodu granátem schovávám pojistku, která je ve formě malého kroužku, a nosím to na klíčence. Zatím mám tři a doufám, že ta sbírka se časem rozroste.“
Jako jeden z mála Asiatů na sebe na výcviku přitahoval hodně pozornosti. „Kdykoli jsem někde procházel, tak na mě všichni divně koukali a tak. Ale jinak byl kolektiv skvělý, nesetkal jsem se s žádnými potížemi, žádnou diskriminací. V armádě je totiž důležité hlavně to, že všichni drží pohromadě a navzájem se podporují,“ říká. Asiati jsou podle něj raritou nejen na základním výcviku, ale v celé armádě. „Podle mého odhadu je v české armádě nějakých deset, maximálně dvacet Vietnamců. V našem útvaru jsem tuším jediným Asiatem. Jinak mám vietnamského kolegu, který je ale u Hradní stráže, ten už je tedy voják z povolání.“
Poslední měsíce Dave uvažuje i o tom, že by se armádě věnoval profesionálně. „To, co teďka dělám, možná není úplně cesta, kterou bych chtěl pokračovat, a armáda je v jistých ohledech strašně zajímavá. Myslím si, že každý voják chce sloužit vlasti. A já už do toho mám jednou nohou nakročeno. Takže pokud mi v budoucnu nevyjdou moje původní plány, tak bych byl klidně ochoten jako voják z povolání nastoupit,“ říká.
Těch „původních plánů“ má zatím hned několik. Studuje národní hospodářství na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze, zároveň se věnuje provázení turistů po vietnamské tržnici Sapa a sem tam si zahraje ve filmu nebo v reklamě. Na otázku, čím se cítí být nejvíc, ale odpovídá, že aktuálně vojákem.
V Sapě Dave provází zájemce o vietnamskou kulturu. Představuje jim nejenom areál tržnice, ale také typické jídlo, historii Vietnamců v České republice nebo náboženství. Kromě toho si občas odskočí na natáčení.
Jeho největší rolí byla zatím reklama na plzeňské pivo, kde představoval výčepního. „Tehdy se mi ozvala jedna castingová agentura, že shání Asiata do reklamy na pivo. Tak jsem šel na casting, tam si mě natočili a asi jsem režisérovi sedl, protože jsem tu roli nakonec dostal. Točil se jeden den, od rána až do večera, a byla to pro mě taková první větší zkušenost s filmem, do té doby jsem měl spíše komparzní role. Tahle reklama se potom dostala i na sociální sítě a byl to tak nějak můj největší zážitek,“ říká.
„Všímám si, že je o Asiaty dost velký zájem jak tady v Česku, tak v amerických produkcích. Hollywood tady v poslední době točí dost často, protože to pro ně není tak drahé,“ popisuje. Například v létě v Praze Netflix natáčel špionážní thriller Grey man s Chrisem Evansem a Ryanem Goslingem, který se má premiéry dočkat letos v červenci.
„V nejbližší době mě čeká dánský krimi seriál, který se bude natáčet tady v Česku. Sháněli tam právě Vietnamce, Asiaty. Už jsem byl na castingu a zatím všechno vypadá slibně, tak doufám, že to dopadne. Mělo by se jednat o nějakou větší epizodní roli,“ vysvětluje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.