Archeologové v obci Litohrady na Rychnovsku objevili pozůstatky pozdně gotických kamen, která byla s největší pravděpodobností součástí na svoji dobu honosného obydlí. Z dosavadních nálezů vyplývá, že mohlo jít buď o sídlo místní elity nebo objekt související s hospodařením nedalekého kláštera v Solnici. Kromě gotických kamen a pozdně středověkých nálezů objevili archeologové také stopy raně středověkého osídlení a pravěkého osídlení ze začátku doby železné.
"Jde o první objevený půdorys pozdně gotických kamen z druhé poloviny 15. století na východě Čech. Nepochybně šlo ve své době o reprezentativní záležitost, taková kamna si nemohl dovolit kdekdo. Kamna byla postavena na čtvercovém půdorysu přibližně 2,5 krát 2,5 metru," řekla archeoložka rychnovského muzea Martina Beková.
Mezi objevenými gotickými kachlemi s náboženskými nebo žánrovými náměty vyniká kachle s podobiznou zbrojnoše. Podle Bekové kachlová kamna byla po staletí nejen nezbytnou praktickou záležitostí jako jediný zdroj tepla v obytných místnostech, ale i výtvarným doplňkem interiérů ve šlechtickém, klášterním a později i měšťanském prostředí. Zdobeny byly čelní vyhřívací stěny směřující do vytápěného interiéru. "Z nálezů vyplývá, že kamna byla v pozdějším období přestavována," řekla Beková.
Výzkum na staveništi budoucích čtyř rodinných domů o celkové rozloze přibližně 50 krát 20 metrů zahájili archeologové před 14 dny. Na výzkumu v Litohradech se podílela také archeoložka z kyjevského archeologického ústavu Larisa Vinogrodskaja, která s dcerou uprchla z válkou zasažené Ukrajiny.
"Nabídla jsem jim pomoc, bydlí u mě. Ne nadarmo se říká: archeolog všude bratra má. Před tím jsem svoji kolegyni z Kyjeva neznala," dodala Beková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.