čtvrtek 26. května 2022 Filip

Uprchlíci z Ukrajiny dostali možnost učit se česky, má jim to usnadnit začlenění do společnosti

Krajské asistenční centrum pomoci v Hradci Králové je zaplněné z více než devadesáti procent. Uprchlíci, kteří sem dorazili z Ukrajiny, mají nyní možnost učit se zdarma český jazyk. Výuku organizuje Královéhradecký kraj přímo ve svém sídle v centru města. Zatím se přihlásilo dvanáct zájemců.

Královéhradecký kraj dnes ve svém sídle v centru Hradce Králové zahajuje výuku češtiny pro ukrajinské uprchlíky. Lekce jsou zdarma a jsou určeny pro dospělé občany Ukrajiny,“ uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

KACPU poskytuje uprchlíkům z Ukrajiny registraci a zajištění ubytování. Registrace obnáší lustraci, vydání statusu uprchlíka, sjednání pojištění, případně zajištění ubytování. Lidé utíkající před válkou kromě administrativní dostanou také zdravotnickou pomoc. Tím ale snaha kraje o začlenění uprchlíků nekonči.

V těchto dnech se začínáme intenzivně věnovat také možnostem na jejich postupné začleňování do společnosti, tedy zejména nabídkou jazykového vzdělávání a zaměstnání," uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

Zatím se přihlásilo dvanáct zájemců, kterým výuku organizují zaměstnanci krajského úřadu odboru školství a sportu. Lekce budou v podvečer ve všední dny přímo na krajském úřadě a těm, kteří se přihlásí, kraj nabízí i zprostředkování hlídání dětí.

"Chceme občanům Ukrajiny, kteří přichází do našeho regionu, umožnit naučit se základům češtiny tak, aby se mohli co nejlépe zapojit do každodenního života v Česku," uvedl náměstek hejtmana pro školství Arnošt Štěpánek (Piráti).

KACPU funguje v hradeckém Aldisu od 2. března a během čtyřiadvaceti hodin se tady zaregistruje přes sedm set lidí. Centrum je zaplněné z více jak devadesáti procent. Uprchlická vlna z Ukrajiny ale v posledních dnech ještě sílí.

Ohodnoť článek

Štítky Královéhradecký kraj, Ukrajina, uprchlíci, český jazyk, výuka, práce, společnost, KACPU, zaměstnání, hlídání, děti, škola

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.