čtvrtek 26. května 2022 Filip

Hradecká nemocnice je připravena na pomoc zraněným z Ukrajiny. O další podpoře jedná i kraj

Fakultní nemocnice Hradec Králové se připravuje na případnou pomoc zraněným lidem z konfliktu na Ukrajině. Další možnosti dnes projednával i krizový štáb Královéhradeckého kraje. S případným ošetřováním by mohla pomoct i síť krajských nemocnic v regionu.

„Jsme zapojeni do programu Medevac a již v minulosti jsme v nemocnici léčili pacienty z oblastí zasažených boji. Na ranní schůzce jsme o situaci jednali se zástupci chirurgických oborů, abychom byli v případě potřeby dostatečně připraveni," uvedl dnes ředitel hradecké nemocnice Vladimír Palička

Humanitární program Medevac funguje v České republice od roku 1993. V počátcích zahrnoval zejména evakuaci pacientů na léčení do České republiky. Po roce 2013 se program rozšířil o vysílání expertů do zahraničí. Čeští lékaři pomáhali kromě Jordánska například také v Kambodži, Keni, Iráku, Maroku či Senegalu. Od roku 2015 Česko poskytuje také odborné stáže pro lékaře z oblastí postižených humanitární krizí. 

Královéhradecký kraj možnosti svých krajských nemocnic teprve prověřuje. Souběžně s tím zjišťuje připravenost policie a dalších složek integrovaného systému. „Jsme v kontaktu s naším partnerským regionem v Zakarpatské oblasti, kdy zjišťujeme stav a případně možnost, jak bychom mohli našim partnerům pomoci,“ řekl dnes mluvčí kraje Dan Lechmann

Hejtman kraje Martin Červíček (ODS) omezování suverenity Ukrajiny ze strany Ruska označil za mocenský útok na svrchovanou samostatnost a svobody občanů jedné země, ale za ohrožení míru v celé Evropě. 

„Aktuální vývoj bohužel potvrzuje dlouhodobě špatné vztahy a zkušenosti v oblasti ruské zahraniční politiky. Nemůžeme být lhostejní a musíme být jednotní a odpovědní ve všech krocích, které přijmeme,“ napsal dnes hejtman ve svém prohlášení.  

Města vyjadřují podporu Ukrajině. Žlutomodré vlajky visí i v Hradci Králové

Nad hradeckým magistrátem, u Klicperova divadla i u sídla Královéhradeckého kraje vlaje od dnešního rána vlajka Ukrajiny. V návaznosti na včerejší kroky Ruské federace, která uznala nezávislost separatistických území na východě Ukrajiny, město...

 

Ruská armáda dnes ráno zahájila letecký i pozemní útok na sousední Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, poté svědci z řady měst po celé Ukrajině začali hlásit silné výbuchy nebo zvuky znějící jako dělostřelecká palba. Ukrajinská pohraniční stráž uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z anektovaného poloostrova Krym. Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě. 

V reakci na útok ruských ozbrojených sil v Ukrajině vyhlásila Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc obyvatelům zasažených oblastí. Lidé mohou přispět libovolnou částkou pomocí bankovního spojení, dárcovské SMS nebo QR kódu.  

On-line: Invaze Ruska na Ukrajině

Ohodnoť článek

Štítky Královéhradecký, kraj, FNHK, Hradec Králové, fakultní nemocnice, podpora, Dvůr Králové, ošetření, Rusko, Ukrajina, válka, konflikt, válečný, armáda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.