Týmu BioRescue, do kterého patří i vědci ze Safari Parku ve Dvoře Králové nad Labem, se podařilo vytvořit dvě úplně nová embrya bílého nosorožce. Po tomto úspěchu jich mají vědci k dispozici celkem 14. Obě embrya byla zmrazena a v dohledné době čekají na vložení do náhradních samic nosorožce bílého jižního.
Vajíčka se podařilo odebrat během října a ledna samici bílého nosorožce Fatu v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Samotná embrya pak vědci vytvořili až v laboratoři Avantea v Itálii. Během osmi zákroků se tímto způsobem podařilo odebrat celkem 119 vajíček. Od roku 2019 z nich vědci získali 14 embryí.
„Po posledních odběrech byly oocyty (vajíčka, pz. redakce) Fatu letecky přepraveny do laboratoře Avantea v Cremoně v Itálii, kde došlo k jejich dozrání, oplodnění a vytvoření embryí. Obě nejnovější embrya byla vytvořena s použitím spermatu severního bílého nosorožce Angalifu,“ řekl ředitel Safari Parku Přemysl Rabas.
Větší počet embryí zvyšuje pravděpodobnost narození mláděte severního bílého nosorožce. Cílem týmu BioRescue je pravidelně opakovat odběr vajíček od Fatu a vytvářet nová embrya, dokud to bude možné a zodpovědné s ohledem na zdraví Fatu a šance na úspěch.