Počasí dnes1 °C, zítra2 °C
Středa 8. února 2023  |  Svátek má Milada

V loňském roce se na Linku bezpečí obrátilo přes 100 tisíc dětí. Řešila se šikana i myšlenky na sebevraždu

Jen za loňský rok volalo na Linku bezpečí 118 tisíc dětí. Největší zastoupení měly děti, které volaly kvůli myšlenkám, tendencím a pokusům o sebevraždu, sebepoškozování, smutku a depresím nebo strachu. Operátoři však radili i ohledně vztahů s kamarády, rozvodů rodičů nebo sexuálních témat.

Dětská linka  

„V roce 2021 jsme na dětské lince přijali přes 118 tisíc kontaktů. Nejedná se o navýšení oproti loňskému roku, ale děti s námi častěji otevíraly obsahově náročná témata, proto se hovory v průměru prodloužily oproti době před covidem až o 40 procent. O 29 procent narostl počet intervencí, tedy zajišťování následné péče klientům. Důsledky covidové situace se promítají do narůstajících psychických potíží dětí, rodinných i dalších mezilidských vztahů,“ uvedla Kateřina Lišková, vedoucí odborných služeb Linky bezpečí. 

Ze statistik projektu vyplývá, že za rok 2021 vzrostl počet volajících, kteří trpí psychickými potížemi. Těch zavolalo o zhruba 40 procent více. Vyšší počty Linka bezpečí zaznamenala i v oblasti rodinných vztahů, psychického a fyzického týrání a taky potíží na internetu. V těchto oblastech je nárůst od 30, 13 a 18 procent ročně. 

Po návratu dětí do škol se oproti úbytku v roce 2020, kdy byly děti kvůli nouzovým opatřením izolované doma, opět navýšila témata školy. Těchto volajících bylo o zhruba 40 procent více. Ve velkém zastoupení se řešila například šikana. 

Rodičovská linka  

Nárůst psychických potíží eviduje Linka bezpečí i u samotných rodičů. Na takzvané rodičovské lince bylo za rok 2021 vyřízeno celkem 2 353 hovorů.  

„Ve srovnání s předchozím rokem vzrostly na Rodičovské lince kontakty o 29 procent. V tomto roce jsme zaznamenali výrazný nárůst tématu psychických obtíží u dětí o 66 procent,“ říká Kateřina Schmidová, vedoucí Rodičovské linky.  

Podle jejích slov se nejčastěji řešilo sebepoškozování, úzkost, deprese a myšlenky na sebevraždu u dětí a dospívajících. Navýšilo se i téma školních obtíží u dětí, kde se řešil přístup dětí k výuce a šikana. „Partnerské vztahy, sexuální zrání a orientace u dětí se staly též častějším tématem. Standardně se navýšilo téma rodinných vztahů o 15 procent,“ dodala Schmidová. 

Linku bezpečí v České republice provozuje nezisková organizace. Její telefonní číslo 116 111 je bezplatné a operátoři nabízejí pomoc všem, kteří ji potřebují. V provozu je 24 hodin denně. Telefonáty jsou zcela anonymní.  

Ohodnoť článek

Štítky Linka bezpečí, děti, rodiče, problém, pomoc, callcentrum, statistika, rok, 2021, týrání, psychika, šikana, sebevražda, Kateřina Lišková, Česko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.