čtvrtek 11. srpna 2022 Zuzana

V léčebně v Jánských Lázních slaví úspěch metoda, která pomáhá ochrnutým postavit se na nohy

V dětské léčebně Vesna v Jánských Lázních byl v loňském roce spuštěn unikátní léčebný program, který se specializuje na léčbu nervového ochrnutí pomocí elektroakupunktury a elektroléčby. Unikátní nová metoda pomohla ke zlepšení hybnosti už více než stovce malých dětí. Vhodná je ale i pro dospělé.

Autorem nové metody je lékař Peter Olšák, který ji i nadále rozvíjí ve spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci. V léčebně Vesna v Jánských Lázních působí od loňského roku a podílí se tady na léčbě těžkých případů, například u dětí po mozkové obrně. Jeho metoda slaví úspěchy.

Díky týmové spolupráci se nám podařilo zvednout pacienta z vozíku po těžkém ochrnutí páteře. Jsem rád, že na léčbu dobře reagují i ti nejmenší pacienti, u kterých jsou běžné rehabilitační postupy kvůli věku dost limitované. Dobrou zprávou je to, co už víme z aplikací u dospělých pacientů, že léčba nemá prakticky žádné nežádoucí účinky,“ řekl doktor Peter Olšák.

Elektroakupunktura je v podstatě kombinace tradiční akupunktury a elektrických výbojů o malé intenzitě. „Lékař napíchne pacientovi akupunkturní jehly a poté pomocí přístroje přivede do akupunkturních jehel elektrický proud. To pacienti vnímají jako mravenčení a při větší intenzitě dochází také k viditelným svalovým kontrakcím. Proud pomáhá dráhám v těle, které jsou poškozeny, aby lépe fungovaly,“ vysvětluje průběh léčby Olšák.

Metoda se zpočátku používala k léčbě dospělých pacientů s ochrnutím. Na základě výzev některých rodičů začal doktor Olšák s aplikací elektroakupunktury taky u dětských pacientů ještě na rehabilitačním oddělení v Olomouci. Ukázalo se, že děti tyto aplikace velmi dobře zvládají, často lépe než jiné rehabilitační procedury.

V léčebně v Jánských Lázních se léčí pacienti právě s těžkými poruchami hybnosti a u některých z nich jsou zdokumentované velmi rychlé pokroky v léčbě. „Máme za sebou pokusy léčby touto metodou už u více než stovky dětí a u řady z nich byly známky zlepšení v pohybu zaznamenány už po první aplikaci. O léčbu je velký zájem,“ potvrdila PR manažerka Lucie Vurbsová.

Pozitivních výsledků si všímá odborná veřejnost u nás i v zahraničí. Na vývoji metody se proto neustále pracuje a postupně se daří postupy zdokonalovat a upřesňovat tak, aby bylo možné dosáhnout viditelné zlepšení v nejkratším možném čase.

V listopadu loňského roku vznikl projekt Technologické agentury České republiky na Univerzitě Palackého v Olomouci, ve kterém se podařilo metodu ještě vylepšit za pomoci moderní techniky. Díky tomu se nabídka léčebných procesů ještě rozšíří.

Postupně se snažíme budovat týmovou spolupráci mezi lékaři, fyzioterapeuty, ergoterapeuty, logopedy a dalšími lidmi, kteří usilují o zlepšení stavu našich pacientů. Máme také řadu moderních přístrojů, včetně robotiky. Naše úsilí směřuje k tomu, abychom sladili poctivou práci s moderními poznatky a tím umožnili malým pacientům další pokroky v jejich často velmi náročné léčbě,“ uzavírá Olšák.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Královéhradecký kraj, Janské lázně, Vesna, léčebna, pohyblivost, elektroakupunktura, léčba, děti, úspěch, pohybová aparát, metoda, projekt

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.