čtvrtek 26. května 2022 Filip

Počet předmanželských smluv meziročně stoupá. Loni ji podepsalo téměř 11 tisíc párů

Během roku 2021 podepsalo u notáře manželskou nebo předmanželskou smlouvu 10 754 párů. Meziročně tím počet smluv stoupl o 173. informovala Notářská komora v tiskové zprávě. Podle odhadu počtu svateb za první tři čtvrtletí minulého roku si smlouvu loni nechal sepsat zhruba každý čtvrtý pár.

atím nejvyšší počet smluv zaznamenala komora, které statistiku vede, v roce 2019, kdy jich bylo podepsáno 10 891. Následně ale ČR zasáhl covid-19 a roční počet smluv upravujících manželský majetkový režim klesl.

Smlouvu upravující majetkové poměry manželů může v Česku sepsat výhradně notář. Dokument chrání před odpovědností za partnerovy dluhy, a to ať už o nich manželé již vědí, nebo mají teprve vzniknout. Smlouvou lze také určit, zda budou manželé nabývat po svatbě majetek dohromady, nebo se ze společného jmění něco vyloučí.

Souhrnný roční počet smluv upravujících manželský majetkový režim zahrnuje jak předmanželské smlouvy, které si lidé sjednávají před svatbou, tak manželské smlouvy podepsané již sezdaným párem. Sepsat si je nechávají také rozvedení, kteří vstupují do dalšího manželství a s dělením majetku po předešlém vztahu bez smlouvy měli špatnou zkušenost, uvedla komora.

Ženy mohou bez podmínek používat nepřechýlené příjmení. Je to tak správně, říká ministr Rakušan

Ženy nyní mohou bez jakéhokoliv zdůvodnění na matrice požádat o zápis do matriční knihy příjmení v nepřechýlené, takzvaně mužské podobě. Tato změna platí od Nového roku. Do konce roku 2021 bylo možno užívat nepřechýlené příjmení jen v několika...

Nejčastější případy, před kterými smlouva chrání, jsou neuhrazené staré dluhy a následné zabavení majetku i nedlužícímu z manželů. "Smlouvu také sepisujeme párům, které chtějí mít jasně stanoveno, komu v případě rozvodu konkrétní majetek připadne. Po předloňském poklesu počtu manželských smluv, který přikládáme pandemickým restrikcím, a tedy i omezení svateb, se stoupající trend zájmu o manželské smlouvy vrací. Lidé mají zájem o vlastní finanční ochranu a nastavení majetkových vztahů v manželství," uvedl prezident komory Radim Neubauer.

Smlouvu mohou využít lidé i v případech, kdy jeden z manželů začíná podnikat a nechce riskovat, že případný krach ovlivní finanční situaci celé rodiny včetně dětí. Manželská smlouva totiž jasně stanovuje, kdo vlastní konkrétní část majetku, a je nadřazena zákonnému režimu společného jmění manželů. Takový režim vzniká společně se sňatkem za předpokladu, že manželé smlouvu, která jej mění, nepodepsali.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jakub Bieleck

Štítky svatba, smlouva, podpis, statistika, rok, pár, manželé, ČR, dohoda, obřad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.