čtvrtek 26. května 2022 Filip

Očkuj se i ty, vyzývá Landa, jde však o fake. Doufáme v žalobu, říkají autoři koláží

Internet během uplynulých hodin zaplavily fotky Daniela Landy, Lubomíra Volného nebo Ilony Csákové, tedy zarytých odpůrců očkování proti covidu, se vzkazy o tom, že se nechali naočkovat a totéž doporučují i svým fanouškům a podporovatelům. Nejde však o pravdivé informace, koláže jsou dílem internetových vtipálků, z velké části satirického webu Paralelní listy. Část veřejnosti si myslí, že jde o pravdivá vyjádření zmíněných osobností, tvůrci koláží podle svých slov doufají v žalobu.

„Výhrůžka právními kroky zcela zmizela“

„Národ Tě potřebuje! Očkuj se i TY! Daniel Landa,“ stojí na koláži s fotkou Daniela Landy, která se zřejmě poprvé objevila ve vláknu komentářů pod jedním z příspěvků na twitterovém účtu uživatelky HolkazPrahy. Post posléze sdílel i samotný Landa na Facebooku. „Tyto a podobné lži jsou protiprávní jednání. Budeme to řešit,“ napsal Daniel Landa k postu.

Jeho post společně s oznámením o tom, že bude jednání internetových vtipálků řešit, však z jeho profilu zmizel. „Krom Daniela, který výše zmíněný text editoval zhruba desetkárt, až výhrůžka právními kroky zcela zmizela, zatím nereagoval nikdo z těch, kteří se v kolážích objevili,“ uvedl dnes dopoledne pro redakci Pražské Drbny člen týmu Paralelních listů Parzival.

„Určitá část jednodušší populace obsah sdílí jako reálná fakta“

Terčem vtipálků se kromě Landy stali i ostatní odpůrci očkování jako Lubomír Volný, Ilona Csáková nebo Jana Peterková. Část veřejnosti sdílí obrázky s úmyslem, že jde o reálné citáty lidí, kteří jsou u textu zobrazení. „Mám informace o tom, že určitá část jednodušší populace obsah sdílí jako reálná fakta,“ řekl Parzival.

Jak se Daniel Landa nebo Lubomír Volný v současné době k činnosti vtipálků staví, se naší redakci zjistit nepodařilo, nikdo z oslovených se nevyjádřil. Samotní členové týmu Paralelních listů se případného právního řešení situace nebojí. Při dotazu, zda mají strach, že přijde žaloba, reagoval Parzival rezolutně. „Doufám v ni,“ pověděl.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Paralelní listy, HolkazPrahy, Radecho

Štítky fake, dezinformace, očkování, covid, Landa, Volný, Csáková

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.