čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Horská služba je na sezonu připravena. Lyžaře nabádá k ohleduplnosti a radí mít stáhnutou aplikaci Záchranka

V pátek odstartovala lyžařská sezóna ve Skiresortu Černá hora-Pec v Krkonoších a další střediska budou následovat. Připravena na zimu je proto už i Horská služba ČR. Ve službě bude mít 130 vlastních zaměstnanců, které doplní dalších více než 350 dobrovolných členů. Sloužit budou na 56 stanicích a 21 služebnách.

Před startem zimní sezony proběhla i letos tradiční obměna a doplnění techniky a horští záchranáři absolvovali pravidelná školení a cvičení. "Náplní byly zdravověda, ošetřování a transport zraněných, řešení hromadného neštěstí, vyproštění z nepřístupného terénu a evakuace z lanovky. Cvičilo se i s dalšími složkami integrovaného záchranného systému a armádou," uvedl v tiskové zprávě náčelník a ředitel Horské služby ČR René Mašín

Start zimní sezony letos vyšel na 1. prosince a plynule navázal na letní provoz. Během léta záchranáři zaznamenali větší počet zásahů než v předešlých letech. „Jednalo se především o úrazy spojené s jízdou na horském kole s rekordními 1108 zásahy a s pěší turistikou s 669 zásahy," uvedl Mašín.

Zimní sezona je z hlediska úrazů nejspíš ještě rizikovější, a tak horská služba každoročně vyzývá lyžaře, aby dodržovali bezpečnostní pravidla pro pohyb na sjezdových tratích a pamatovali na vzájemnou ohleduplnost. „Návštěvníkům hor doporučujeme uložit si do telefonu krizové telefonní číslo +420 1210, kterým se lze dovolat přímo na dispečink příslušné oblasti horské služby“, radí náčelník.

Velkým pomocníkem u zásahů je také mobilní aplikace Záchranka, která má od léta rozšířený modul horské služby. „V něm uživatelé najdou oficiální varování vydávaná horskou službou v dané oblasti, kompletní lavinovou předpověď a další užitečné informace," uvedla horská služba. Součástí aplikace je i elektronická kniha túr.

Ohodnoť článek

Štítky Královéhradecký kraj, hory, horská služba, záchranka, náčelník, sezona, lyžař, bezpečnost, aplikace, úrazy, pomoc, Krkonoše

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.