Inscenace Divadla Drak Šípková Růženka zabodovala v průběhu září na třech mezinárodních divadelních festivalech. Loutkoherec Jan Popela získal cenu za ztvárnění zlé sudičky na 54th International Puppet Theatre Festival – PIF v chorvatském Záhřebu. K té pak následně přidal i ocenění za svůj výkon na 28th Children’s Theater Festival v srbské Subotici. Zároveň netradiční loutkovou grotesku Šípková Růženka ocenila porota Subotického festivalu Grand Prix pro nejlepší inscenaci.
Ještě před tím se představila Šípková Růženka na Mezinárodním festivalu DIVADLO v Plzni, kde sklidila vřelé divácké přijeti. „Precizní práci s loutkami a především výsostně komediální ztvárnění zlé sudičky“, ocenila i Kateřina Kykalová ve svém festivalovém zpravodajství pro web Divadelních novin a dále dodává: „Právě autorská inscenace Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského, kteří díky ní opět obhájili svou právoplatnou pozici ve vedení předního loutkového divadla, mi totiž zachutnala nejvíce.“
„Nová ocenění nás velmi těší a jsou pro nás velkou motivací do další práce. Jsme rádi, že naše netradiční pojetí klasického pohádkového námětu jako maňáskové grotesky, která ve své vizuální podobě nese prvky steampunku, je sdělné a pozitivně přijímané jak napříč generacemi, tak i různými kulturami. Dvojí ocenění pro Jana Popelu za jeho výsostně loutkářské pojetí zlé sudičky mě pak těší dvojnásob. Potvrzuje jednak jeho mimořádný talent a umění a zároveň ukazuje to, co dlouhodobě deklarujeme: že se totiž stejně jako všechny předchozí generace tvůrců Divadla Drak hrdě hlásíme k tradicím českého loutkářství a svým autorským pojetím na ně chceme navazovat. Získané ceny jsou pak zároveň potvrzením, že české loutkové divadlo je fenoménem, který má i v současné době stále co nabídnout,“ uvádí ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.
Záhřebský The International Puppet Theatre Festival – PIF je mezinárodní festival zaměřený převážně na profesionální loutkové divadlo. Koná se pravidelně od roku 1968 a má za sebou bohatou historii. V letošním roce proběhne již 54. ročník a za dobu jeho existenci se ho zúčastnilo 450 divadel ze všech kontinentů. Festival je specifický svým širokým dramaturgickým záběrem od tradičních až po experimentální představení. Odehrává se nejen v divadlech, ale i v ulicích města a má bohatý doprovodný program.
Zajímavostí festivalu je, že má dvě poroty. Dětskou, která sleduje všechna představení pro děti a vybírá to nejlepší podle svého vkusu. Mezinárodní porota složená z odborníků pak uděluje hlavní cenu festivalu za nejlepší inscenaci a ceny za jednotlivé výkony. Cílem Záhřebského festivalu je jak zvyšovat úroveň loutkového projevu, tak držet krok se současnými tendencemi v loutkářství a nezapomínat na tradici i specifika různých loutkářských škol.
Výjezd na The International Puppet Theatre Festival – PIF byl realizován díky podpoře Ministerstva kultury ČR – Odborem mezinárodních vztahů.
International Children´s Theater Festival in Subotica je mnohem mladší. Festival byl založen v roce 1994, letos proběhl jeho 28. ročník, a za necelé tři desítky let se i on stal velmi významnou a renomovanou kulturní událostí. Dramaturgie festivalu se od svého založení soustředí na produkci pro děti do osmnácti let a za svou existenci festival přivítal na půdě Subotice více než 500 soborů z padesátí zemí světa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.