pondělí 25. října 2021 Beáta

Špunt Hradce Králové dostane novou podobu. Město předělá křižovatku Fortna

Hradec Králové přebuduje frekventovanou křižovatku Fortna v centru města na kruhový objezd. Nová křižovatka by měla být výrazně přehlednější a bezpečnější pro řidiče i chodce. Přestavěny budou i zastávky městské hromadné dopravy a meziměstských autobusů v sousedství křižovatky. Náklady radnice odhaduje na 63 milionů korun bez DPH, vlastní stavba by mohla začít v roce 2022.

Křižovatkou Fortna prochází vnitřní silniční okruh kolem historického jádra stotisícového města a také je na ní důležitý přestupní uzel hromadné dopravy. Současné uspořádání křižovatky ve tvaru písmene T není pro chodce bezpečné. Na křižovatce a před přechodem pro chodce u zastávek MHD se ve špičkách tvoří kolony aut. Na místě bývá mnoho studentů, protože v okolí je několik středních škol, kampus hradecké univerzity a vědecká knihovna. Blízko křižovatky je i okresní soud a zimní stadion.

Rada města v úterý schválila podmínky výběrového řízení na stavební firmu. Město předpokládá, že vítězná firma by mohla být známa do konce letošního roku. Vlastní stavba by měla trvat 14 měsíců. "Od změny křižovatky si slibujeme zejména větší bezpečnost pro chodce a cyklisty, kterých se zde pohybují denně stovky až tisíce," uvedl náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS). Město chce na investici využít dotace z evropského programu IROP, které by mohly pokrýt až 90 procent výdajů.

Město uvažuje také o tom, že by opravilo i Moravský most přes Orlici, který na prostor Fortny navazuje. Podle náměstka primátora pro majetek Pavla Marka (ANO) by oprava mostu mohla přijít na asi 24 milionů korun. Případná oprava mostu bude záviset i na tom, jak dopadne tendr na přestavbu Fortny.

V těsném sousedství křižovatky město v roce 2019 dokončilo nákladem 26 milionů korun opravu krytého schodiště Bono publico, které spojuje prostor Fortny s historickým Velkým náměstím.

Dosud poslední velkou investicí města do bezpečnosti dopravy byla v roce 2016 přestavba křižovatky Koruna na Gočárově třídě u obchodního centra Aupark. Stavbaři křižovatku nákladem 128 milionů korun přebudovali z průsečné křižovatky řízené semafory na kruhový objezd.

Od letošního července město buduje inteligentní dopravní systém za 229 milionů korun. Spočívá v osazení 38 křižovatek novými semafory se zabudovaným řízením dopravy. Systém má v budoucnu zvýšit plynulost a bezpečnost dopravy ve městě. S jeho spuštěním město počítá v roce 2023.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Ateliér MOK

Štítky ČR, správa, stavby, doprava, MHD, Hradec Králové, Fortna, špička, bezpečnost, chodec, auto, centrum, okruh, vnitřní

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.