pondělí 26. července 2021 Anna

Od srpna se budou vydávat občanské průkazy s otisky prstů

Všichni, kdo budou žádat po 2. srpnu 2021 o vydání občanského průkazu, čeká je novinka. Budou na něm uvedeny biometrické údaje a u vybraných skupin obyvatel se změní doba platnosti dokladu. Bude sjednocena podoba průkazu, která bude až na pár detailů stejná v celé Evropské unii.

Od příštího měsíce se navíc zruší vydávání občanských průkazů bez strojově čitelných údajů s měsíční platností. Ty se vydávaly kvůli volbám. Pokud máte dosud platný průkaz, bude platit až do skončení jeho platnosti.

S dokladem se strojově čitelnými údaji, ale bez biometrických údajů, budete moci cestovat po Evropské unii do konce jeho platnosti. To platí pro růžovo-modré i pro zelené občanské průkazy. „Zároveň upozorňujeme občany, že z důvodu odstávky systému bude 29. a 30. července 2021 uzavřeno pracoviště cestovních a osobních dokladů ve Dvoře Králové nad Labem,“ říká mluvčí úřadu Miroslava Kameníková.

V Jičíně, Hořicích i na dalších místech v kraji, proběhne odstávka na agendě občanských průkazů ve dnech od 29. července do 1. srpna.

Od 2. srpna 2021 vstoupí v účinnost Nařízení Evropského parlamentu a Rady, které zavadí novou podobu občanského průkazu podle standardů Evropské unii. Český občanský průkaz bude mít v levém horním rohu vlajku EU s písmeny CZ. 

Co bude na nové občance za biometrické údaje?

V případě těch, kteří jsou starší 12 let půjde o foto obličeje a otisky prstů z obou rukou. Děti do 12 let budou mít na průkazu zobrazen jen obličej.

Doklad bude více zabezpečen proti jeho padělání. Nově v něm nebudou zapisovány některé údaje. Půjde o rodné číslo nebo akademický titul. Jako identifikátor, by podle informací Ministerstva vnitra, mohlo sloužit číslo průkazu. Na rozdíl od rodného čísla z něj nebude možné vyčíst další osobní údaje.

Průkaz změní dobu platnosti

Dětem do 6 let bude vydáván na dva roky. Pro děti od 6 do 15 let bude platit pět let a seniorům nad 70 let bude vydáván na 35 let. Nezmění se doba platnosti v případě osob ve věku od 15 do 70 let. Stejně jako je tomu dosud, bude i nadále vydáván na 10 let.

Hodnocení článku je 42 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MVCR

Štítky občanský průkaz, otisky prstů, biometrický údaj, srpen, mzcr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.