pondělí 26. července 2021 Anna

V Jaroměři pokračuje rekonstrukce historického Wenkeova domu. Muzeum by se mělo otevřít příští rok

V Jaroměři na Náchodsku pokračuje rekonstrukce historického Wenkeova domu, který je sídlem městského muzea. Oprava se týká také navazujícího objektu číslo popisné 91, který původně sloužil jako byt obchodnické rodiny Wenkeových. Hlavní budova muzea je uzavřená. Výstavní prostory má muzeum také v městské části Josefov, kde je stálá expozice běžně přístupná.

Wenkeův dům byl naposledy rekonstruován v 80. letech minulého století, přilehlý dům nikdy. Rozpočet projektu, včetně vybudování nové expozice, je okolo 27 milionů korun, většinu nákladů pokryje dotace.

"Dosud nic nenasvědčuje tomu, že by stavební firma RITUS neměla dodržet smluvní termín dokončení rekonstrukce obou budov, tedy konec února roku 2022. Po ukončení stavebních prací bude instalována nová stálá expozice a další drobný mobiliář," řekl ředitel muzea Rudolf Havelka. Ve znovuotevření pro veřejnost doufá na počátku léta roku 2022.

Na začátku zimy roku 2020 stavebníci zbourali nepůvodní garáže na dvoře areálu, během zimních měsíců pak v obou objektech odstranili nepůvodní podlahové krytiny a vybourali nepůvodní příčky. Veškeré bourací práce skončily na jaře a vyšly na více než jeden milion korun. V současnosti už se staví.

Muzeum uvedlo, že nová stálá expozice nabídne vhled do dějin mezinárodní obchodní činnosti rodiny Wenkeových, včetně automobilové sekce. Nejen dětští návštěvníci si budou moci vyzkoušet výrobu proslulých mušlových výrobků, které patřily mezi původní sortiment Wenkeova obchodního domu.

"Představen bude i česko-polský projet Centra tradičních řemesel na Via Fabrilis, který město Jaroměř realizuje společně s městy Boleslawiec a Klodsko a z jehož prostředků je rozsáhlá rekonstrukce financována," uvedl Havelka.

Hlavní objekt dnešního muzea nechal v letech 1910 až 1911 podle návrhu architekta Josefa Gočára postavit podnikatel Josef Wenke. Wenkeovi v něm zřídili obchodní dům. Před válkou se dostali do dluhů, a tak dům připadl městu. Dům je národní kulturní památkou.

Navazující objekt číslo popisné 91 je z konce 19. století, dosud v něm muzeum mělo depozitáře a kancelářské zázemí. Po rekonstrukci se část tohoto objektu uvolní veřejnosti, z půdy bude edukační místnost, v přízemí vznikne expozice, která se bude věnovat papírenské výrobě rodiny Wenkeových. Stavební práce a terénní úpravy se týkají také dvora, i ten bude po opravách zpřístupněn veřejnosti. Vzniknou tam herní prvky pro děti, altán nebo přístupová bezbariérová rampa pro vozíčkáře.

Zřizovatelem jaroměřského muzea je město Jaroměř. Muzeum v Jaroměři vzniklo v roce 1883 a patří k nejstarším v Česku. Sbírky byly poprvé vystaveny ve školní budově Na Ostrově v roce 1886. Vlastní sídlo muzeum získalo v roce 1946 právě v bývalém Wenkeově obchodním domě.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto archiweb.cz

Štítky ČR, stavby, správa, muzea, Jaroměř, Wenkeův, dům, Náchodsko, muzeum, expozice, Josefov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.