úterý 2. března 2021 Anežka

V safari parku se narodil se hrabáč. Mládě je nejmenší v historii dvorského chovu

Na svatého Valentýna se v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem narodilo mládě hrabáče kapského. I když bylo mládě s porodní váhou na samé spodní hranici normy, jde podle ošetřovatelů o nejprůbojnější a nejaktivnější mládě za celou dobu chovu.

Samice hrabáče mládě porodila 14. února, podle ošetřovatelů je nový hrabáč nejspíš samec. „Skyla je už zkušená matka, a tak odchov probíhá naprosto bez problémů,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart. „I když je mládě s porodní váhou 1,4 kilogramu na samé spodní hranici normy, je velmi aktivní a pravidelně se dožaduje krmení. Rychle sílí,“ dodává. O víkendu mládě už dosáhlo váhy dvou kilogramů a dál zdárně roste.

„Mláďata hrabáčů jsou velmi náročná na stabilní podmínky. Proto malý samec tráví čas ve zvláštní místnosti, kde mu infračervená lampa udržuje teplotu kolem 33 stupňů Celsia a vlhkost přes 70 procent,“ upozorňuje mluvčí safari parku Zuzana Boučková s tím, že Právě takové podmínky by panovaly v prostředí podzemního doupěte, které si hrabáči budují. V podmínkách člověkem zbudované nory, kterou mají hrabáči k dispozici v pavilonu, ale není reálné takové podmínky udržet.

Ošetřovatelé nosí mládě matce Skyle na kojení. „V průměru je to asi sedmkrát denně od šesti ráno zhruba do půlnoci. Vše řídí Skyla svou aktivitou. Jakmile večer či v noci vstane a jde na svou pravidelnou obchůzku, čekáme, až ulehne,“ říká Gabriela Linhart. Během krmení odebírají ošetřovatelé Skyle mléko i do zkumavek a mrazí ho, aby ho v budoucnu mohli případně použít k dokrmení dvorských mláďat nebo jiných odmítnutých hrabáčů ve světě.

Chov hrabáčů je velmi náročný mimo jiné proto, že se v přírodě živí výhradně termity. „Ty je třeba v péči člověka nahrazovat speciálními kašemi a míchanicemi, které si každý chovatel připravuje sám. V té dvorské jsou kromě hmyzu zastoupeny také speciální granule, mrkev, banány, vejce nebo koktejl vitamínů a minerálů,“ vysvětluje Boučková. Hrabáči jsou také proslulí útěkáři, navzdory nemotornému vzhledu jsou neobyčejně pracovití a mohutnými drápy dovedou zakrátko prohrabat i beton. V přírodě se totiž musí zvládnout dostat i do podobně tvrdých termitišť.

Safari park chová hrabáče kapské už od roku 2014, kdy dorazil chovný samec Eka. V létě 2017 k němu přibyla i samice Skyla. Pár je podle zoologů velmi harmonický a za pět let se stali jedněmi z nejúspěšnějších rodičů ve světových zoologických zahradách.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Štítky hrabáč, safari park, ZOO, Dvůr Králové nad Labem, mládě

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.