Labská přehrada Les Království u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku podstupuje rozsáhlou opravu za téměř 28 milionů korun. Rekonstrukce objektů přehrady, která je národní kulturní památkou, pokračuje podle plánu a potrvá do konce srpna příštího roku, řekla mluvčí státního podniku Povodí Labe Hana Bendová. Práce začaly na jaře a stavebníci je dělají za provozu. Příští rok uplyne 100 let od dokončení přehrady.
Pravá průjezdná brána je stavebně téměř hotova, uskutečnilo se tam čištění kamene a přespárování, řekla mluvčí. Opravena je i střecha, zbývá vyměnit okna a dveře.
Stavbaři na levé bráně začali rozebírat střechu, na domě hrázného vyměňují krovy a opravují cimbuří na věži. „Ve dvoře je drobná stavba, která je také památkově chráněná. Tam došlo ke zpevnění základů a bude se pokládat nová střecha,“ řekla Bendová. Dodala, že rekonstrukce se netýká technologií ani vlastní hráze, jen budov.
Přehrada Les Království se od jiných českých přehrad liší neobvyklým vzhledem. Postavena je v romantizujícím duchu, projektanti korunu hráze oživili dvěma branami s ozdobnými věžičkami a domek hrázného pojali jako malý kamenný hrad s věží s cimbuřím. Přehrada je pro svoji malebnost a působivou architekturu častým cílem turistů.
Podnětem pro výstavbu přehrady byla katastrofální povodeň na Labi v červenci 1897. Stavba 41 metrů vysoké a 218 metrů dlouhé kamenné hráze přehrady Les Království začala v roce 1910. Kvůli průtahům způsobeným první světovou válkou trvala až do roku 1919. V letech 1920 až 1923 byla pod hrází postavena vodní elektrárna.
Ve své době byla přehrada největší nádrží v Československu. Vodní nádrž se táhne proti proudu Labe v délce 7,5 kilometru a zatopená plocha může zabírat až 85 hektarů. Průměrný dlouhodobý roční průtok na přehradě činí 8,3 metru krychlového vody za vteřinu, pro stoletou vodu má průtok hodnotu 355 metrů krychlových za vteřinu. Národní kulturní památkou je přehrada od roku 2010.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.