sobota 16. ledna 2021 Ctirad

Kodiaq se bude i nadále vyrábět v kvasinské automobilce. Přesun do Německa se nekoná

Výroba SUV Kodiaq zůstane ve Škodovce v Kvasinách na Rychnovsku. Dříve se spekulovalo o tom, že by se mohla přesunout do Německa. I nadále se bude také vyrábět i Fabia v kombíku.

Nová generace modelu Superb se má přesunout do Bratislavy. Tady se bude vyrábět společně s Volkswagenem Passat. Obě auta se budou vyvíjet v Mladé Boleslavi. Přesunem výroby Superbu si automobilka v České republice uvolní kapacity. Díky tomu bude možné vyrábět více ostatních modelů.

Společnost to může využít například k rozšíření výrobní kapacity modelů Kodiaq a Karoq. Zkrátila by se tím i čekací lhůta pro zákazníky. Přesunutí Superbu zachránilo výrobu Fabie ve verzi combi.

Škoda Auto zaměstnává ve třech závodech v Česku, které jsou v Kvasinách, ve Vrchlabí a v Mladé Boleslavi, téměř 34 tisíc lidí.  

Modely rodiny Passat, do níž spadá i Superb, se měly podle dřívějšího rozhodnutí koncernu Volkswagen vyrábět v Kvasinách. Pro automobilku je ale výhodnější vyrábět jen vlastní modely. Škodovka tak nebude muset díky přesunu vyrábět Passaty, které prodává Volkswagen. Ziskovější bude výroba právě SUV Kodiaq.

Výroba Superbu má začít za dva roky

Nový Superb se má začít vyrábět v roce 2022. To, že se jeho výroba přesune do Bratislavy, odbory kritizují. „Koncern Volkswagen Česku ukradl nejziskovější vlajkovou loď," řekl odborový předák Jaroslav Povšík.

Podle Povšíka představenstvo Škody Auto za zachování výroby Superbu málo bojovalo, podle jeho názoru i z obav o funkci. Společnosti se nezastala ani vláda.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto skoda-storyboard.com | Zdroj zdroj ČTK

Štítky Kvasiny, Kodiaq, přesun, ČR, Škoda Auto

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.