úterý 1. prosince 2020 Iva

Hasiči společně se záchranáři a horolezci zachraňovali psa ve skalách na Broumovsku

Zhruba tři hodiny trvala záchranná akce v Ostaši na Broumovsku, kde se několik záchranných týmů snažilo vyprostit psa, který spadl ze skalní vyhlídky. I přes prvotní neúspěchy měla ale akce šťastný konec.

Po prvotním průzkumu to vypadalo téměř beznadějně. Profesionální hasiči z Broumova a lezecká skupina hasičů z Náchoda vyrazila k záchraně psa, který spadl do skalní rozsedliny v Ostaši na Broumovsku. Na pomoc dorazili i dobrovolní hasiči ze Žďáru nad Metují a Police nad Metují a také členové Skalní záchranné služby.

„Majitel slyšel psa pouze štěkat, ale nedokázal mu nijak z průrvy pomoci. Hasiči-lezci na místě průzkumem zjistili, že by se blíž k uvězněnému pejskovi mohli dostat slaněním zhruba deset metrů pod úroveň vyhlídky, ze které zvíře spadlo. Ovšem nakonec ani z této pozice nebyl přístup k psovi možný,“ popisuje skalní drama mluvčí hasičů Martina Götzová.

Hasiči se ale tak lehce nevzdali. „Jednoho ze záchranářů napadla myšlenka podstrčit pod pejska dlouhou větev, což zvíře využilo k přiblížení se k dalšímu záchranáři. V tu chvíli už bylo možné psa rukou přitáhnout, vložit ho do postroje a ostatní ho pak lanem vytáhli,“ říká mluvčí a dodává, že hasiči museli dbát v první řadě na svou bezpečnost, protože se celý zásah odehrával nad volnou hloubkou a nebyl vůbec jednoduchý.

„Stejně jako varují hasiči před pohybem ve skalním terénu mimo značené cesty dvounohé turisty, riziko platí i pro naše čtyřnohé kamarády. Skály mohou být mimo turistické cesty velice zrádné a pro zvířata se mohou stát lehce nečekanou pastí,“ říká na závěr Götzová.

Hodnocení článku je 98 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto HZS KHK

Štítky hasiči, pes, skály, Broumovsko, zvířata

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.