Náchodský rodák Adolf Knoll pracuje převážnou většinu svého života jakožto výzkumný pracovník a knihovník, zasloužil se mimo jiné o významný rozvoj digitalizace rukopisů, starých tisků a novin. I díky tomu je historicky prvním držitelem Ceny Magnesia. I proto je naším (Ne)obyčejným.
Adolf Knoll se sice narodil v Náchodě, ale je především z Hronova. V Náchodě studoval na dnešním Jiráskově gymnáziu, poté se pustil do studia na ČVUT a následně odcestoval do Rumunska. „Když jsem se rozhodl zkusit studovat na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, studium bylo v té době dvouoborové. Francouzština, kterou jsem chtěl studovat, byla toho roku právě vypsána spolu s rumunštinou. Po přijetí na fakultu nám bylo nabízeno studium v Rumunsku na základě tehdejší školské dohody a já se rozhodl to zkusit. Bylo to tam vlastně nesmírně přínosné a byla to i velká škola života,“ vzpomíná. Poté v Praze absolvoval postgraduální studium knihovnictví a vědeckých informací. A u knihovnictví zůstal.
Časem se mu podařilo najít práci v dnešní Národní knihovně. „Já jsem jako dítě vyrostl v technickém prostředí a jak vidíte, mám i technicky zaměřeného koníčka. Právě pro digitalizaci a věci s tím spojené je důležitá symbióza humanitních oborů a technologií. Mám blízko k oběma. Prostě měl jsem pocit, že tuším, kudy na to jít,“ říká.
V knihovně se zajímal už od poloviny osmdesátých let o její automatizaci a následně se dostal až k digitalizaci starých tisků. „K digitalizaci jsem se dostal tak, že do Prahy po návštěvě generálního ředitele UNESCO, přijel ředitel jeho sekce pro všeobecný informační program, kde se tenkrát v roce 1992 zakládal program Paměť světa na ochranu a záchranu dokumentárního dědictví. UNESCO potřebovalo realizovat pilotní projekt spojený s moderními technologiemi a ze sedmi jím rozjetých projektů nebyl stále žádný dokončen. Byl jsem dotázán, zdali jsme schopni my něco takového udělat během necelého půl roku. Díky spolupráci s jednou tehdejší vznikající firmou se to podařilo. Byl to první pilotní projekt tohoto programu na světě a mě to poté začalo všestranně zajímat,“ říká s nadšením. Pan Knoll se musel naučit spoustu nových věcí s vazbou na technologie.
Adolf Knoll je úplně prvním držitelem Ceny Magnesia za přínos knižní kultuře. Vůbec neskrýval to, že jej cena překvapila. „Ocenění mě velice překvapilo, s ničím takovým jsem vůbec nepočítal. Bylo v podstatě za takovou skoro celoživotní aktivitu,“ říká s úžasem. Ocenění získal i díky tomu, že se počátkem devadesátých let začal zabývat v Národní knihovně České republiky digitalizací sbírek. „Vlastně jsem se k tomu přichomýtl, dalo by se říci, že se mi to stalo. Je to samozřejmě týmová práce a také trvalo dlouho, než se do toho zapojili další lidé a další instituce, ale při pohledu v čase nazpátek zřejmě do značné míry mohu za to, že dnes rukopisy, staré i nové knihy, noviny a časopisy z českých knihoven lze na dálku číst na internetu," zmiňuje.
Adolf Knoll měl podle svých slov tehdy štěstí na spolupracovníky i mimo kulturní instituce. „Za všechny bych chtěl zmínit Ing. Stanislava Psohlavce z berounské firmy zabývající se digitalizací. Standa byl srdcař a vždy mu šlo především o věc. Bohužel už dva roky se na nás dívá z onoho světa s nebe. Takže, tu cenu u mě z poloviny dostal také on. Měl by z toho radost a já bych ji měl o to větší, než mám teď,“ říká.
Při otázce, jaký největší zážitek, který jej někam nasměroval za svůj dosavadní život, odpověděl velmi překvapivě a dojemně. „Spíš nejdůležitější moment v mém životě. Je to jednoduché, ale bez toho by určitě bylo vše jinak. Bylo to setkání s mou manželkou před asi sedmačtyřiceti lety. Dalo mi to smysl života a dodnes cítím a vím, že to tak je,“ řekl s lehkostí.
Po ukončení studií byl Adolf Knoll v Rumunsku přibližně pětkrát. „Samozřejmě, že je to o vzpomínkách, a postupem času jen o těch příjemných ale také o přátelích, které už možná nikdy neuvidím. První rok jsem tam strávil v Transylvánii/Sedmihradsku, takže v rámci Rumunska se dodnes cítím odtamtud, přestože čtyři z celkových pěti let jsem prožil v Bukurešti. Měl jsem to štěstí, že má práce mě přivedla do spousty zemí, a to nejen v Evropě. K některým z nich, nebo spíš místům v nich, mám vřelý vztah. Ale nejraději se vracím domů a nejvíc doma jsem tam, kde jsem prožil své dětství, v Hronově. Tam je dům po rodičích s velkou zahradou a tam jsem nejšťastnější."
Adolf Knoll má jedno velké hobby a tím je letecké modelářství. To je také jeho celoživotní koníček s jen asi dvanáctiletou přestávkou studia na vysoké škole a prvních let po návratu z ciziny. Nezavrhuje aní létání jako takové. „Létal jsem služebně jako cestující hodně, nejdál asi do Jižní Ameriky a do východní Asie, ale dávám přednost řídit modely s nohama na zemi. A také je rád konstruuji a stavím,“ zakončuje náš rozhovor.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.