neděle 20. června 2021 Květa

Ve Vysoké nad Labem řeší záhadný světelný jev

Starosta Vysoké nad Labem, Jiří Horák, se obrací na veřejnost s prosbou o jakékoliv informace k záhadnému světelnému jevu, ke kterému došlo v noci ze soboty na neděli dvě hodiny po půlnoci. Místní zaznamenali silnou světelnou záři a jasnou kouli na obloze.

K zatím nespecifikovanému jevu došlo u Vysoké nad Labem v neděli 2. května ve dvě hodiny a dvě minuty po půlnoci. Noční oblohu ozářilo velmi jasné světlo provázené ohlušující ránou. Vzbudila se možná celá Vysoká. Všichni jsme předpokládali, že příčinou byl blesk a doprovodné zvukové efekty, i když dost netypické,“ uvedl starosta obce Jiří Horák.

Obec má k dispozici záznamy z neveřejné kamery na rozhledně Milíř, kterou monitoruje například funkčnost veřejného osvětlení. „Kamera zachytila rychlý přechod ze tmy do totálního přesvětlení, přičemž není zřejmý zdroj světla. Jeden ze svědků viděl velmi jasnou kouli, která prolétla někde nad jižním okrajem obce,“ popsal starosta.

Zástupci obce už záhadný světelný jev konzultovali i s pracovníky hvězdárny. „Mohlo by se jednat o vzácnou událost - průlet meteoru, konkrétně o stacionární bolid. Což je meteor, který při průletu atmosférou vydává velmi jasné světlo a většinou zcela shoří,“ dodává starosta.

Jiří Horák se teď proto obrací s prosbou na veřejnost. „Pokud máte nějaké podrobnější informace, záznamy z kamer nebo jste jev viděli na vlastní oči, my i pracovníci hvězdárny budeme rádi za každou informaci,“ říká starosta.

Hodnocení článku je 88 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vysoká nad Labem

Štítky meteor, světelný jev, Vysoká nad Labem, světlo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Libor Papež

Už jsou tady, já to říkal!

pátek, 7. května 2021, 00:39

Jiří Hubáček

ale asi ten bolid

čtvrtek, 6. května 2021, 09:53

Jiří Hubáček

nemohl to být kulový blesk?

čtvrtek, 6. května 2021, 09:19

Michal Šimek

světelná šou na sklech domů odhaluje místo , spíše ten bolid

středa, 5. května 2021, 22:11

Lib Dvor

Okolo 10.05. se očekává pád části čínské kosmické lodi, cca 20 tun, tak jestli nemohla být o pět dnů rychlejší?

středa, 5. května 2021, 22:03

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.