neděle 12. července 2020 Bořek

KOMENTÁŘ: Pardubice můžou puknout zlostí. Od té doby, co je extraliga v Hradci, je pardubický hokej na dně

Je to velký kontrast. Zatímco pardubičtí hokejisté ještě v roce 2012 slavili extraligový titul, hradecký hokej se utápěl v krizi. V druhé nejvyšší soutěži, bez výraznějších sponzorů i bez ambic. Po přesunutí extraligové licence v roce 2013 z Budějic se ale situace zcela otočila, a to ve všech směrech ve prospěch Hradce. Hokejisté z pod Bílé věže "zabodli" Pardubicím nůž do slabin, a ty se nemůžou ze své noční můry probudit.

Udělejme si menší výlet do minulosti. V letech 2007-2011 patřil Hradec k průměrným klubů druhé nejvyšší tuzemské soutěže. Jeho nejvetší úspěch bylo semifinále, dál se nedostal. Důvod? Naprosto upřímně, neměl na to nárok.

Nemluvě o podpoře ze strany fanoušků. Na hokej tehdy chodilo jen pár stovek diváků, klub neměl ambice a v této čtyřleté éře zažíval krušné časy bez lepších zítřků.

To se mohlo změnit před osmi lety. Vznikl zcela nový klub HC Lev Hradec Králové, který měl působit v kontinentální hokejové lize (KHL), jenže situace se pro fanouškyn nevyvíjela ideálně a klub byl přesunut do Popradu. S hokejem to v Hradci vypadalo hodně zle, hrozil i definitivní konec. 

Rok 2013 přinesl velkou změnu

Jenže jako blesk z čistého nebe přišel rok 2013 a přesunutí licence z Českých Budějic do Hradce. Již tehdy Pardubice směřovaly výkonnostně strmě dolů. Paradoxně ale jejich pád uspíšil právě Hradec, který se nerozpakoval a od začátku svého působení byl černým koněm extraligy. Jakoby se Hradečtí svým příchodem postarali o destrukci Pardubic.

A ona je to částečně pravda, ne-li z větší části.

V letech 2011 až 2013 získaly Pardubice dvakrát titul a jednou skončily v extralize třetí. Od té doby? Největším úspěchem bylo šesté místo před dvěma lety, ale jinak je to trápení, hrůza a děs pro soupeře, který je jen necelých 15 kilometrů od Hradce. V loňské sezóně si Pardubice zahrály dokonce baráž a hrozil jim sestup z nejvyšší soutěže.

Hlavní rolí v tomto případě hrají peníze. Hradečtí hokejisté se za necelých 6 let svého působení propracovali vždy přímo mezi osmičku nejlepších, to se nepovedlo žádnému jinému týmu. Navíc se do Hradce vrhají sponzoři, tým je stabilní a má rozpočet, který může konkurovat dvou gigantům, jako je Třinec a Kometa Brno.

Derby přestává mít šťávu

Sousedé si naopak musí zvyknout na situaci, kdy o sponzory musí výrazně zabojovat. Velké ambice jsou pryč, cílem je vybudovat a stabilizovat kádr, to se ale zatím nedaří. Na druhou stranu musí i hradecký fanoušek smeknout před těmi pardubickými. Návštěva na jejich zápasech patří mezi ty největší a nejstabilnější v každém ročníku.

Derby mezi Hradcem a Pardubicemi patří mezi ty nejtřaskavější. V republice byste jen těžko hledali větší rivaly. Jenže tím, jak hokej v Pardubicích upadá, a ten v Hradci se zlepšuje, rozevírají se pomyslné nůžky výkonnosti. Hradec v těchto zápasech většinou naprosto dominuje, ale na druhou stranu, rivalita mezi fanoušky zůstává i nadále stejná a má to svůj šmrnc.

Buďme ale upřimní. Těch pardubických fanoušků musí být člověku občas až líto. Takhle rychlý a strmý pád ze samého vrcholu totiž nikdo nečekal, ani v Hradci ne. 

Štítky Hokej, Mountfield HK, derby, Hradec Králové

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.