pondělí 15. srpna 2022 Hana

Modernizace biskupského gymnázia bude stát 70 milionů

Přestavba objektu v areálu biskupského gymnázia v Hradci Králové a jeho napojení na hlavní budovu na Orlickém nábřeží bude stát 70,7 milionu korun. V částce je zahrnuto i vybavení učeben a dalších prostor za osm milionů korun. Stavební práce začaly na jaře, mají skončit v srpnu 2020 a do konce roku potrvá vybavování objektu. Na dnešní prezentaci projektu to řekl ředitel školy Jiří Vojáček. Výuka omezená není, hlavní budovy gymnázia se stavební práce netýkají. Investorem je Biskupství královéhradecké, které je zřizovatelem školy.

V opravené a dostavěné budově se čtyřmi nadzemními podlažími ze 70. let minulého století, která stojí na nádvoří školy samostatně, vzniknou odborné učebny a laboratoře pro výuku přírodovědných předmětů a matematiky. "Projekt významně zlepší zázemí pro výuku přírodovědných předmětů na naší škole a přispěje k její modernizaci," řekl Vojáček.

Biskupství královéhradecké koupilo objekt na nádvoří školy v roce 2016 od Univerzity Hradec Králové za 6,2 milionu korun. "Dojde k dostavbě tzv. kostky a k výstavbě propojovacího objektu, který bude zčásti prosklený. Bude bezbariérový," řekl ČTK Vojáček.

V propojovacím objektu bude výtah a schodiště s odpočívadly, ze kterých bude možný vstup do hlavní budovy i do přestavovaného objektu. "Kostka by měla dostat nový vzhled a plášť na bázi hliníku, barevně by to mělo připomínat bronz," podotkl Vojáček.

Učebny by mohli využívat i jiné školy

Nové učebny budou primárně sloužit k výuce studentů gymnázia. V budoucnu by je ale mohli využívat také studenti z dalších středních škol. "Organizujeme různé soutěže z biologie či matematiky, předpokládáme tedy, že i na tento účel se budou nové učebny využívat," dodal Vojáček.

Za dobu existence biskupského gymnázia jde o největší investici v areálu školy. Královéhradecké biskupství pokryje většinu nákladů, zhruba 51 procent. Zbytek peněz půjde z dotačních programů EU, prostředky poskytne i Královéhradecký kraj. "Projekt je hodně zaměřen na praxi, počítá se tam s laboratořemi. Gymnázium bude s novým vybavením nabízet ještě ucelenější vzdělání," řekl královéhradecký biskup Jan Vokál.

Biskupské gymnázium v Hradci Králové bylo založeno v roce 1992 a od počátku je v budově bývalého Borromea z roku 1902 na břehu Orlice nedaleko historického centra města. Gymnázium je osmileté nebo čtyřleté, nyní má téměř 600 studentů. V roce 2009 byla škola právně sloučena se Základní školou a mateřskou školou Jana Pavla II., kterou také zřizuje královéhradecké biskupství.

Předloni k nim přibyla ještě nově vzniklá základní umělecká škola. Název svazku hradeckých církevních škol, které mají jednoho ředitele, je Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové.

Autoři

Štítky ČR, školy, církve, stavby, Hradec Králové, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.