Dnes, 18:23
Obyvatelé hradeckých Plačic si konečně mohou oddechnout, dočkají se protihlukových stěn. Zdejší lidé si stěžují na nedalekou dálnici D11. Měření hluku nyní ukázalo, že hladiny v některých dnech v noci překračují limity. Vybudování protihlukových stěn přislíbilo Ředitelství silnic a dálnic ČR.
Město Hradec Králové si nechalo změřit hluk v říjnu loňského roku. Ukázalo se, že hladiny akustického tlaku vykazují v některých dnech v noční době překročení hygienického limitu 50 decibelů.
"Pro město byla klíčová spolupráce s plačickou komisí místní samosprávy. V rámci města se nám podařilo vybrat novou společnost, která realizovala dlouhodobé měření, jež prokázalo opodstatněnost obav plačických obyvatel z překračování hlukových limitů. Realizace protihlukových stěn tak napraví dluh, který Plačice dlouho pociťovaly," netají spokojenost primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK).
Řešením budou protihlukové stěny, po nichž místní obyvatelé i město dlouhodobě volají. "Máme příslib z ŘSD, že ještě letos zajistí zpracování hlukové studie, z níž vzejdou parametry protihlukového opatření, které budou následně předány do projektové přípravy. Teď už je celá věc v režii ŘSD, každopádně se budeme průběžně informovat na vývoj," slíbil náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Adam Záruba (nez. Změna pro Hradec).
Pátek, 27. března 2026, 14:30
Mladí lékaři, kteří se rozhodnou pracovat v Královéhradeckém kraji, mohou získat stipendium až 150 000 korun. Kraj na podporu mediků připravil 6,5 milionu korun.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?