Počasí dnes12 °C, zítra8 °C
Úterý 27. února 2024  |  Svátek má Alexandr
Bez reklam

Na dohled je další debata o vzhledu Velkého náměstí v Hradci Králové

Jak bude vypadat do budoucna Velké náměstí v Hradci Králové, tak do můžou mluvit i občané v debatě. Další proběhne ještě teď v prosinci v online prostoru.

Hradecká radnice vyzývá lidí, aby se zúčastnili debaty o budoucí podobě Velkého náměstí. Do dialogu, jehož prostřednictvím vedení města sbírá názory na novou podobu historického centra krajského města, se jen během posledního týdne pustilo na půl druhého tisíce Hradečáků. 

„Diskuse se širokým zapojením veřejnosti je součástí tzv. participativního procesu, který umožňuje veřejnosti podílet se na rozhodování a propojuje jednotlivé cílové skupiny mezi sebou. Díky tomuto dialogu dostaneme mix názorů od pohledu dětí, přes názory laiků zahrnující i potřeby podnikatelů a institucí, až po odborné požadavky expertů jako jsou architekti či památkáři. V tomto případě se diskutuje o podobě Velkého náměstí, což je téma, na které má názor asi každý Hradečák,“ uvedla hradecká primátorka Pavlína Springerová.

Kolekce podnětů široké veřejnosti poslouží architektům a projektantům k aktualizaci návrhu podoby Velkého náměstí, jehož rekonstrukci Hradec připravuje. „Názory mohou být samozřejmě protichůdné, některé skupiny například chtějí náměstí zcela bez aut, pro jiné je taková představa nemyslitelná. Naším úkolem je najít přijatelné řešení a nakonec rozhodnout, jaká varianta bude pro Hradec a budoucnost náměstí nejlepší a zohlední potřeby Hradečáků,“ uvedl Lukáš Řádek, náměstek hradecké primátorky odpovědný za rozvoj a investice města.

Hradec rekonstrukci Velkého náměstí připravuje více než deset let. Stavba se již před časem zadrhla v komplikovanosti administrativních procesů spojených s velkými stavbami, čemuž nejen kvůli složitostem stavebního zákona čelí řada velkých projektů v celém Česku. „Víme, že do čtyř let se stavět nezačne. Chceme však zásadně pohnout s přípravou, která je nejkomplikovanější částí. Participativní proces chytře využívá alespoň jednu z nevýhod tohoto zdržení, máme čas na to projekt důkladně připravit a maximálně do něj zapojit hradeckou veřejnost,“ doplnil náměstek Řádek.

V rámci celého projektu Participace Velkého náměstí probíhá od poloviny listopadu do poloviny prosince 13 debatních setkání. Každé z nich je zaměřeno na jinou cílovou skupinu, a to napříč celou hradeckou populací. Své návrhy a připomínky už například představili instituce, architekti, podnikatelé i děti z hradeckých základních škol. Poslední z těchto debat, do které se má zapojit široká veřejnost, se uskuteční 13. prosince online formou. Svůj názor ohledně budoucnosti Velkého náměstí mohou lidé vyjádřit také prostřednictvím online dotazníku, který je k dispozici zde. Data budou sbírána do konce letošního roku.

Ohodnoť článek

Foto Hanka Poskočilová

Štítky Velké náměstí, Hradec Králové, proměna, diskuse, debata, online, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Eva Jindrova

Do čtyř let se stavět nezačne - no comment.

Pondělí, 4. prosince 2023, 15:20Odpovědět

Na dohled je další debata o vzhledu Velkého náměstí v Hradci Králové  |  Hradecko  |  Z kraje  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.