úterý 11. srpna 2020 Zuzana

Hradecký kraj měl loni přebytek a rekordně investoval, letos přijde kvůli koronaviru o půl miliardy

Královéhradecký kraj loni hospodařil s rozpočtovým přebytkem 224 milionů korun při příjmech 15,53 miliardy korun a výdajích 15,31 miliardy korun. Investice kraj loni meziročně zvýšil o 18 procent na dosud nejvyšších 2,8 miliardy korun. Z loňského přebytku kraj dá 67 milionů korun do rezervy a zbytek využije na investice a jejich přípravu, na dotace a na příspěvky na provoz organizací v sociální oblasti.

V kladných číslech rozpočet kraje trvale končí od roku 2013. V roce 2018 přebytek činil 145 milionů korun, v roce 2017 byl 672 milionů korun a v roce 2016 kladné saldo dosáhlo 819 milionů korun. Díky přebytkům kraj postupně splatil všechny úvěry a loni v dubnu byl bez dluhů.

Současnou hlavní investicí kraje je přestavba nemocnice Náchod za 1,6 miliardy korun, která začala v dubnu 2018 a má být hotová letos. Loni kraj do stavby nemocnice dal téměř půl miliardy korun. Přes jednu miliardu korun kraj investoval do rekonstrukcí silnic a dalších 650 milionů korun vložil do jejich běžné údržby. "Investice do průmyslové zóny Solnice - Kvasiny činily 188 milionů korun, investice do školství 395 milionů korun," uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann

Letos na příjmy kraje negativně dopadne krize způsobená pandemií koronaviru. Krajská pětikoalice předpokládá, že do konce letošního roku kraj přijde o půl miliardy korun z daňových příjmů. Kraj již začal připravovat plán úspor. "Investice, které snesou odkladu, posuneme na další roky a z rezervních peněz u těch probíhajících odebereme jen tolik, kolik bude nezbytně nutné," uvedl radní pro finance Rudolf Cogan (STAN).

Jednou z odložených investic bude například výstavba školní jídelny v objektu Nový Hluchák v Hradci Králové za předpokládaných 75 milionů korun. Z již započatých akcí se škrty dotknou opravy domova seniorů v bývalé nemocnici v Opočně. Úspory si tam vyžádají 15 milionů z celkových 45 milionů korun pro letošní rok. Více než 60 milionů korun letos kraj ušetří na svých provozních výdajích.

Současnou krajskou koalici tvoří ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, Starostové a Východočeši a TOP 09.

Opoziční hnutí ANO postup koalice označilo za chaotický a odkládání investic za chybu. "Škrty v oblasti investic mohou připravit o práci tisíce lidí. Je nutné naopak rozumné investice v rámci našeho kraje podporovat, a to i za cenu momentálního zadlužení," uvedl kandidát ANO na hejtmana pro podzimní volby Jaromír Dědeček. Hnutí ANO chtělo napříč stranami zřídit Krajskou ekonomickou radu, která by fungovala jako expertní poradní orgán hejtmana. U koalice s tím ale odezvu nenašlo

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, hospodářství, správa, rozpočet, 2019, Královéhradecký, TABULKA

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.