středa 15. července 2020 Jindřich

Dobrovolní hasiči v hradeckém kraji pomůžou s likvidací kůrovce

S likvidací kůrovcové kalamity a sázením stromků v Královéhradeckém kraji, pomůžou dobrovolní hasiči. Kraj pro ně vypsal nový dotační program se dvěma miliony korun. Žádosti o dotaci sbory dobrovolných hasičů nebo obce, které jednotky požární ochrany zřizují, budou moci podávat do konce letošního října.

„Neočekáváme, že se všichni zapojí do kácení stromů, ale nechtěli jsme tuto možnost úplně vyloučit. Věřím, že výsadba nových stromů bude hlavním účelem dotačního programu, a že zároveň poslouží při výchově hasičské mládeže," uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Výše podpory se bude pohybovat od 3000 korun do 100.000 korun a je stanovena na 150 korun za metr krychlový vytěženého dřeva a na tři koruny za jednu vysazenou sazenici.

Starosta krajského Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jiří Orsák očekává, že do lesa půjde pracovat řada hasičských sborů, zejména těch, které pracují s mládeží. Těžbu dělanou hasiči označil za trochu problematickou. "Do těžby se mohou zapojit pouze ti členové, kteří mají oprávnění na práci s motorovou pilou při kácení," řekl.

Již loni kraj zavedl dotační program na asanaci kůrovcového dřeva a výstavbu oplocenek u nových výsadeb pro majitele lesů o výměře do 50 hektarů. Z desetimilionové krajské dotace loni majitelé lesů vyčerpali přes šest milionů korun. Letos má kraj v programu k rozdělení opět deset milionů korun. Hejtmanství chce dotacemi vlastníky lesů motivovat ke včasnému pokácení kůrovcového dříví ještě "za zelena" se škůdcem ve dřevě. Když už kůrovec vyletí a strom uschne, tak na dotaci není nárok.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky kůrovec, hasiči, hradecký kraj, sázení stromků

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.