čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Přes Českou republiku se běží mírový běh. Dnes se účastníci zastaví s pochodní i v Hořicích

Mírový běh s názvem Peace Run, je nejdelším štafetovým během s hořící pochodní. Rok, co rok se koná ve více než 140 zemích světa. Běžci neminuli ani Českou republiku. Hranice se Slovenskem překročili v neděli 1. srpna. Včera doběhli do Rychnova nad Kněžnou a dnes se odtud vydali do Hořic.

Vše začíná před budovou OSN v New Yorku, kde je zažehnuto několik pochodní. Ty se následně rozletí do různých kontinentů a běžci s nimi běhají. Přes Českou republiku se běží Evropská část. V roce 2020 začínal běh v Portugalsku. V paláci, kde zažehl pochodeň portugalský prezident.

Peace Run byl založen v roce 1987 sportovcem, umělcem a mírovým filozofem Sri Chinmoy, který byl následně inspirací pro lidi z nejrůznějších národů a kultur.

Běžci se současnou pochodní vybíhali z maďarsko-slovenských hranic, dostali se na Slovensko, přes Moravu k rakouským hranicím a dále do východních Čech. Včera doběhli i k česko-polskému hraničnímu přechodu Mladkov-Petrovičky/JKamienczyk a od něj do Rychnova nad Kněžnou.

Hořící Mírová pochodeň má symbolizovat vše, co nás spojuje bez ohledu národnost, kulturu a víru. Symbolizuje přátelství, porozumění, mír a harmonii.

V České republice je nyní mezinárodní tým, ve kterém jsou běžci ze Švýcarska, Maďarska, Ukrajiny nebo Polska. „Máme tu člověka, který mluví Japonsky a rakouskou houslovou virtuózku. Zajímavé je to, že kapitán českého týmu Ondřej Veselý, je zároveň i kapitánem Evropského týmu. Je to kluk, který má proběhaný úplně celý svět. Neexistuje kontinent, na kterém ještě nebyl. Se svými dvěma kamarády se snažil donést pochodeň i na Mont Blanc. Skončili přibližně dvě stě metrů pod vrcholem,“ říká jeden z koordinátorů Peace Runu Jaroslav Rosa.

Dnes se běží do Hořic

Z Rychnova dnes běžci vyrazili do Opočna, kde už proběhla ceremonie. Každým okamžikem vyběhnou směr Jaroměř a dnešek zakončí v pět odpoledne na nádvoří zámku v Hořicích. K běžcům, kteří se prostřídávají, se mohou přidat i místní a děti. Ve městech povede běžce městská policie.

V 16:45 se k účastníkům přidají v Hořicích mladí fotbalisté, florbalisté, skauti a klienti Denního stacionáře Klokan.

Na slavnostní ceremonii v Hořicích bude přítomna mistryně světa v brazilském bojovém tanci Capoeiru Hana Hošková. Zúčastní se i několikanásobný olympijský medailista, paralympionik v hodu diskem a basketbalista Miroslav Šperk. Oba jsou z Hořic.

Pochodeň mírového běhu držela například Matka Tereza, papežové, prezident České republiky Václav Havel.

Z Hořic zítra zamíří běžci s pochodní do Mnichova Hradiště, dále do Litoměřic a Žatce. Chtějí se dostat také na Boží dar a 12. srpna se dotknout hranic s Německem. Pochodeň se vždy dostává do Evropského parlamentu.

V příštím roce se uskuteční velký mírový běh, který se poběží přes všechny země Evropy a v plánu je i běh přes Hradec Králové.   

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Peace Run

Štítky Peace Run, Hořice, Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj, mírový běh, pochodeň

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.