čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Oběhni Pevnost Josefov na čas. V Jaroměři odstartovala výzva pro fanoušky běhání

S nápadem přišel TJ Sokol v Jaroměři. Ten na svých sociálních sítích oslovil všechny běžce, atlety, rodiče a obyvatele, aby se zapojili do výzvy a zkusili oběhnout josefovskou promenádu na čas. Výsledky budou k dispozici na internetu.

„Svůj výsledek zaznamenej v krátkém formuláři a uvidíš, jak na tom jsi ve srovnání s ostatními. Tabulku s výkony budeme průběžně zveřejňovat na našich stránkách,“ píše spolek svých sociálních sítích.

Každý běžec, který se rozhodne do výzvy zapojit by měl vyplnit tento formulář. Do něj vyplní své jméno, věk a zda je registrovaný sportovec. Následně do formuláře zapíše i čas, za který pevnost oběhnul. Trasa měří zhruba 3,5 kilometrů a přesně je vyznačena zde.

„Někteří atleti i trenéři již vyběhli a zdárně doběhli v časech od 13 do 21 min,“ píše TJ Sokol Jaroměř. Spolek chce motivovat k pohybu na čerstvém vzduchu všechny, kteří o to mají alespoň nepatrný zájem. Oběhnout pevnost může každý – ať už profesionální sportovec nebo rodina s dětmi. Běžet mohou i lidé, kteří městem projíždějí nebo jsou zde na návštěvě. Výzva není omezena ani věkem.

Pevnost je postavena z 360 milionů cihel

Základní kámen pevnostního města Josefov byl položen 3. října 1780. Na samotné pevnostní staveniště bylo použito 360 milionu cihel z jaroměřské cihelny a pískovec z lomů v Dubenci, Choustníkově Hradišti a Stanovicích. Na svatbě se podílelo zhruba 12 tisíc dělníků.

Dnes Pevnost Josefov láká turisty především na síť svých podzemních chodeb. Díky nim si mohou návštěvníci celkem jednoduše představit, jak se vojáci bránící pevnost před nepřítelem cítili.

Josefov (jakož to část města Jaroměř) má vlastní systém názvů ulic. Některé ulice v Josefově měly názvy shodné s názvy ulic v Jaroměři. Duplicity byly odstraněny v roce 2016 přejmenováním tří ulic v Jaroměři a čtyř v Josefově. Šlo o přejmenování Palackého na Kracíkovu, Husova na Traxlerovu, Jiráskova na Guldovu, Lužická na Kpt. Kroužela.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pevnostjosefov.cz

Štítky Pevnost Josefov, Josefev, běh, TJ Sokol, Jaroměř, výzva, pohyb, závod, běh, zajímavost, pevnost, historie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.