46 procent lidí s příznaky covidu-19 nezůstává doma a dál chodí ven. Podle odborníků to může být jeden z hlavních důvodů proč se koronavirus i přes veškerá opatření dál šíří. Průzkum mezi tisícovkou Čechů také ukázal, že 45 procent dotázaných věří, že současnou situaci způsobují tajné organizace.
S výsledky studie přišla Světová zdravotnická organizace, německá univerzita Erfurt a další české instituce. Na otázky týkající se koronaviru odpovídalo tisíc českých respondentů loni v srpnu, listopadu a letos v lednu.
„Téměř polovina lidí, 46 procent, nezůstává doma a s příznaky covidu chodí ven. Jsou to častěji lidé, kteří se domnívají, že jsou k infekci náchylní, ale očekávají lehký průběh. V české společnosti je velký podíl těch, kteří preferují osobní svobodu před ohledem na druhé, což se ukazuje v době pandemie jako velmi nevýhodné,“ uvedla pro Český rozhlas Helena Hnilicová z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Podle studie WHO Češi poctivě dodržují pravidlo 3R – ruce, roušky, rozestupy. Naopak nejméně Češi dodržují doporučení nestýkat se s příbuznými. Na rodinné návštěvy podle průzkumu stále chodí skoro polovina Čechů, 41 procent.
Studie také ukázala velkou ochotu Čechů nechat se testovat. „Téměř polovina je prosociální a věří, že tímto způsobem lze ochránit ostatní lidi. Berou to i jako určitou občanskou povinnost. Také věří, že to pomůže zastavit šíření covidu-19 a že je to jejich přáteli a rodinami očekávané,“ uvedla Alena Šteflová z České lékárenské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Průzkum zjišťoval také postoj lidí k očkování. Zatímco na podzim by se nechalo naočkovat 37 procent dotázaných, nyní je to přesně polovina. Podle odborníků lidi motivuje nedostatek vakcíny a také to, že u ní nejsou zatím žádné výraznější vedlejší účinky.
Průzkum také ukázal, že 45 procent lidí považuje koronavirus pouze za nafouknutou mediální bublinu a věří, že současnou situaci ovlivňují tajné organizace.
Příliš dobrou vizitku si z průzkumu neodnesla vláda, té nevěří 76 procent respondentů. Naopak zdravotníci mají důvěru 80 procent respondentů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.