Postcrossing nadchl Helenu Jeřábkovou natolik, že posílá pohlednice do celého světa. Nedávno odeslala svoji tisící

Autoři | Foto archiv Heleny Jeřábkové, Kateřina Malá

Studium na vysoké škole a následně i zaměstnání, přilákaly Helenu Jeřábkovou z její rodné Třebíče do Hradce Králové. V něm žije téměř třicet let. Je jednou z dvaceti tisíc lidí z celé republiky, kteří se věnují Postcrossingu. Díky tomuto netradičnímu koníčku jsme ji zařadili mezi neobyčejné.

Heleniným největším koníčkem je cestování. „Ráda poznávám nová místa, nové lidi, zvyky místních a samozřejmě také gastronomii. S cestováním souvisí také můj další koníček a tím je fotografování. Protože někam cestovat a nemít z cest fotodokumentaci, to by nešlo. Ze svých výletů pak tvořím fotoknihy. Je to moje velká radost. Cestování mě nabíjí energií, ač jsem kolikrát fyzicky unavená, tak jsem šťastná a spokojená. A to samozřejmě doplňuje Postcrossing. V něm je zahrnuto cestování, poznávání nových lidí, míst, inspirace na cest i krásné fotky na pohlednicích,“ vysvětluje, a zároveň prozrazuje v krátkosti svoji zálibu.

Obliba v dopisování držela Helenu Jeřábkovou už od základní školy, kde děti měly možnost si dopisovat se svými vrstevníky. „Tenkrát to bylo s Lenou z Ruska a Danielou z NDR. Bavilo mě dostávat od nich dopisy, pohlednice a různé dárečky. Vždycky mi dělalo radost dostávat pohlednice a také jsem je ráda ze svých výletů posílala. Když už na některých místech nemohu být, tak mám aspoň obrázek,“ vzpomíná s úsměvem.

Postcrossing je internetový projekt, který umožňuje výměnu pohlednic mezi registrovanými uživateli z celého světa. Byl spuštěn 14. července 2005 Paulem Magalhaesem. Motivací k tomu mu prý byl fakt, že rád dostával poštu, především pohlednice. Postupem času se tento projekt rozšiřoval do světa a stával se čím dál víc populárnějším.

V té době ale Postcrossing ještě neexistoval. Zaslechla o něm až později. Jednou se vracela z Prahy a v autobuse měla spoustu času. Našla si k tomu více informací a po registraci si vylosovala prvních pět adres. „Radost byla veliká. Jako prvního jsem si vylosovala pána z USA, který byl námořník. Každý den se těším k poštovní schránce, jaký zajímavý „poklad“ tam na mě bude čekat. Takže takové malé každodenní radosti. Velmi také potěší hezké poděkování od člověka, kterému jsem pohled posílala. A to mě na tom baví,“ dělí se o své prožitky s nadšením.

Helenka se do Postcrossingu zapojila před pěti lety v září. Do dnešního dne poslala a obdržela tisícovku pohlednic. Nejvíce jich má z Německa, číslo je okolo tří set. Sto třicet pohlednic má ze Spojených států a stovku z Ruska. Na oplátku poslala opět nejvíce pohledů do Německa. Číslo je také na třech stovkách. Do Spojených států odeslala sto padesát osm pohlednic a do Ruska sto třicet pět. „Tyto země jsou mezi českými postcrossery nazývány „svatá trojice“, jsou to nejčastější země, kam posíláme a odkud pohledy dostáváme,“ říká.

Podle oficiálních statistik se v lednu 2023 projektu zúčastnilo přes osm set tisíc lidí z dvou set osmi různých zemí. Ti společně poslali více než sedmdesát miliónů pohlednic, které společně urazily více než tři sta padesát miliard kilometrů. Nejvíce postcrosserů je z Ruska, Tchaj-wanu, Číny, Spojených států amerických a Německa.

Kam nejdále poslala pohled a z jaké nejvzdálenější země jí přišel? „Nejdále to byla Austrálie, která je vzdušnou čarou vzdálena šestnáct tisíc kilometrů. Do ní byl pohled doručen za dvanáct dnů. Dále jsem poslala i pohlednici do Chile a na Havaj. A odkud mi přišel nejdál? Opět je to Austrálie, poté i z Brazílie nebo z Jižní Afriky. Celkem vzácné je si vylosovat uživatele z České republiky. Mně se to za více jak čtyři roky povedlo pouze třikrát,“ směje se.

Helenka má i svůj nejvzácnější pohled. Je s nejnižším identifikačním číslem a pochází z Dominikánské republiky. Tento pohled urazil osm tisíc kilometrů a dorazil do schránky za měsíc. „K tomuto pohledu se váže jedna moje vzpomínka, kdy jsem pánovi poděkovala za zaslání pohledu a on mi obratem odpověděl, vyměnili jsme si několik zpráv s informacemi o nás a o našich zemích a on mi ještě poslal odkaz na hudbu, která je pro jeho zemi typická. Bylo to moc příjemné online setkání s člověkem na druhém konci světa, který má stejné zájmy. A o tom Postcrossing je, potkat zajímavé lidi a zjistit, že všude na světě jsou fajn lidé,“ dělí se o pocity a o zápal do tohoto koníčku.

V České republice je do Postcrossingu zapojeno na dvacet tisíc lidí. V lednu letošního roku, byla odeslána dvoumiliontá česká pohlednice. Češi tvoří v postcrossingu 2,7 procenta všech registrovaných uživatelů.

S dalšími postcrossery se zatím osobně nepotkala, jde o virtuální komunikaci. Jsou však pořádány postcrossingové srazy, kde se lidé mohou setkávat a vyměňovat si nejen pohledy, ale i své zkušenosti, zážitky a podobně. Na každý sraz je vydávaná speciální pohlednice, která je ceněným sběratelským artiklem. Účastníci srazu pohlednice podepíší a ty pak mohou vyrazit do světa.

Helenka netrpělivě čekala na to, až nějaký takový sraz bude i v Hradci Králové, ale za dobu, co se Postcrossingu věnuje, se bohužel žádný nekonal. „Rozhodla jsem se proto jedno takové setkání uspořádat. Bude se konat už v květnu. Pokud tedy někdo bude mít zájem se o postcrossingu dozvědět víc, rádi ho uvidíme a zasvětíme do tajů tohoto projektu. Ale pozor, je to vysoce návykové, ale bohužel v této době i poměrně drahé. Po Evropě vyjde poslání pohledu okolo čtyřiceti korun, mimo Evropu pak pětačtyřicet," říká z vlastní zkušenosti.

Foto: Robert Průcha

Jak funguje Postcrossing?

Ten, kdo se zaregistruje a pošle pohlednici náhodně vylosovanému člověku, by měl na oplátku obdržet pohlednici od jiného postcrossera. Každá odeslaná pohlednice obsahuje tzv. ID. Jde o krátký kód země a pořadí pohlednice dané země. Jakmile pohlednice přijde příjemci, ten tento kód zaregistruje do systému a může napsat krátké poděkování odesílateli. Zároveň se tímto dostává odesílající do „losování“ a může si ho vylosovat někdo další. Každý registrovaný člen má vytvořen vlastní profil. Může zde uvést informace o sobě, svých zájmech, a také jaké pohlednice by rád obdržel. Komunikačním jazykem je angličtina, pokud tedy nenajdete jiný společný jazyk.


Pro zajímavost

Hradec Králové má svoji vlastní známku, a dokonce existuje i speciální česká známka s tématikou postcrossingu. Na trhu už ale není k mání.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky neobyčejní, pohlednice, hobby, Hradec Králové, USA, Rusko, cestování, Třebíč, Německo, Evropa, Austrálie, Postcrossing, neobyčejní

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.