Čtete text rubriky Blogy a komentáře. Jedná se názor autora, který se nemusí shodovat s postojem redakce.

Stop anorexii: jak říct rodičům, že mám problém s jídlem?

Jak říct rodičům, že mám poruchu příjmu potravy? Není snadné přiznat, že se s něčím trápíme – natož když jde o něco tak složitého a stigmatizovaného, jako je porucha příjmu potravy. Proč je důležité mluvit s rodiči, jak najít odvahu a slova, která pomohou, a co čekat po otevření tak těžkého tématu?

Poruchy příjmu potravy si často jako první všimnou rodiče – a právě oni bývají ti, kdo dítě konfrontují a snaží se ho motivovat k léčbě. Existuje ale i opačný scénář: rodiče před problémem zavírají oči a zůstává na samotném člověku, aby si pomoc vybojoval sám. Přestože to zní krutě, i tohle je bohužel častá realita. A právě o těchto situacích, o mlčení i o odvaze říct si o pomoc, je další díl podcastu Stop anorexii.

Je dobré se připravit i na to, že reakce rodičů nemusí být ideální hned napoprvé. Někdo může být v šoku, jiný začne popírat nebo zlehčovat situaci.

Přiznat rodičům, že máte problém s jídlem, patří pro mnoho lidí k nejtěžším krokům vůbec. „Přiznání si potíží je samo o sobě náročné, ale říct to nahlas – navíc někomu tak blízkému, jako jsou rodiče – může vyvolat strach, stud i pocit viny. Tyto emoce jsou naprosto pochopitelné a běžné. Neznamenají slabost ani selhání. Naopak – říct si o pomoc je projevem velké odvahy,“ říká autorka podcastu Markéta Hamerníková.

Velkou roli hraje i načasování. Pokud se rozhodnete rodičům svěřit, zkuste si vybrat klidný okamžik, kdy ani jedna strana není ve stresu nebo pod tlakem. V praxi to ale často není snadné – v mnoha rodinách bývá rušno neustále. „Pokud se vám nedaří najít vhodnou chvíli, neznamená to, že byste to měli vzdát. Pomoci může i napsaný dopis nebo zpráva, která vám dá víc prostoru vyjádřit se beze strachu, že se zaseknete nebo rozpláčete,“ radí Markéta Hamerníková.

Je dobré se připravit i na to, že reakce rodičů nemusí být ideální hned napoprvé. Někdo může být v šoku, jiný začne popírat nebo zlehčovat situaci – často ne ze zlé vůle, ale ze strachu a bezradnosti. Nechte jim čas na zpracování. Možná budou potřebovat pár hodin, možná několik dní. A pokud ta správná reakce nepřijde vůbec, platí jedno důležité pravidlo: jejich reakce není vaše vina. Udělali jste krok, který vyžadoval velkou odvahu – a to se počítá.

Celou epizodu podcastu Stop anorexii najdete na Spotify, Apple Podcasts, YouTube nebo Stopanorexii.cz.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky mentální anorexie, poruchy příjmu potravy, stop anorexii, duševní zdraví, podcast, Markéta Hamerníková

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.