pondělí 26. října 2020 Erik

Na Hradecku jsou další dvě nově opravené památky z války 1866

Členové Komitétu pro udržování památek z války roku 1866 dnes na Královéhradecku odhalili dva opravené pomníky připomínající padlé v prusko-rakouské válce. V Lípě to je pomník dvou pruských důstojníků a v Rosnicích opravený kříž z roku 1902. Obě vesnice jsou součástí Všestar na Královéhradecku. V Česku komitét eviduje přes 1400 památek upomínajících na prusko-rakouskou válku, přičemž téměř 500 je na bojišti u Hradce Králové. Komitét se o ně stará.

Prusko-rakouská válka o nadvládu v německých zemích a střední Evropě se skládala z řady bitev, které se odehrály především na území dnešního Královéhradeckého kraje. Vrcholem války byla 3. července 1866 bitva u Hradce Králové, která se stala jedním z nejkrvavějších střetnutí 19. století. Bojovalo v ní téměř 440.000 vojáků, zvítězili Prusové. Během několikahodinové bitvy zemřelo, bylo zraněno nebo zajato přes 50.000 vojáků.

Oba opravené pomníky leží v oblasti, kde při bitvě u Hradce Králové operoval střed rakouské Severní armády, uvedl dnes předseda komitétu Miroslav Suchý.

V Lípě stála oprava pískovcového pomníku věnovaného "Ferdinandovi von Notz a Gustavovi svob. pánu von Rechenberg" celkem 45.700 korun. Rekonstrukce litinového kříže na pískovcovém podstavci v Rosnicích vyšla na 7300 korun. "Oba tyto pomníky jsou zaneseny v novém Generálním katalogu, který Komitét pro udržování památek z války roku 1866 představí do konce roku 2019," uvedl Suchý.

Komitét pro udržování památek z války roku 1866 byl založen v roce 1888 Janem Nepomukem Steinským, rodákem ze Smiřic na Hradecku, který se jako devatenáctiletý účastnil bitvy u Hradce Králové a u obce Máslojedy byl těžce zraněn. Komitét si dal za cíl pečovat o hroby. Díky tomu se zachoval vzácný soubor památek funerální architektury.

Mnoho hrobů a památek je v místech původního pohřbení vojáků. Komitét v současné podobě funguje od roku 1990, má asi 120 členů a spolupracuje při obnově památníků a zachovávání odkazu událostí s místními samosprávami a řadou organizací či institucí. Sídlí v budově Muzea východních Čech v Hradci Králové.

Autoři | Foto Hradeckralove.org

Štítky ČR, památky, historie, 1866, FOTO

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.